Apartmanlara Yeni Nakliyat Kriterleri

05 Ağustos 2015
PAYLAŞ
Apartmanlara Yeni Nakliyat Kriterleri

Evden eve taşımacılık sektörünü yakından ilgilendiren 'Yeni Nakliyat Kriterleri' Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından duyuruldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Nakliye İşlerini Kolaylaştırıcı Nitelikte Bina Cephelerinde Açıklık Yapılması Tebliği’nin son halini açıkladı.

Bakanlığın yaptığı yeni düzenlemeyle birlikte yapı ruhsatına tabi, yüksekliği 30.5 metreden az, yük asansörü bulunmayan tüm binaların yeni nakliyat kriterlerine uyması ya da uygun hale getirilmesi gerekecek.

400 KİLO YÜKE DAYANIKLI

Mal veya eşyaların nakliyesi için gerekli manevra alanlarının sağlanması ve söz konusu taşınacak yüklerin asansör yardımıyla kaldırılması amacıyla eşyaların balkon duvarı ya da demirlerine yaslanacağı yüzeyin en az 300-400 kilo yüke dayanıklı malzemeden inşa edilmesi gerekiyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte balkon demirlerinin taşıma kapasitesinin ise malzemenin cinsine göre imalatçı firma tarafından bildirilmesi zorunlu hale getiriliyor.

Bakanlığın açıkladığı yeni düzenlemeye göre, bina giriş koridorunun genişliği ana merdivene ya da asansöre ulaşıncaya kadar aynı genişlikte devam ettirilmesi de yeni kurallar içerisinde yer alıyor.

EN AZ 2.20 METRE

Hürriyet'te yer alan habere göre, bina giriş koridoru dış cephe genişliğinden az olmamak koşuluyla umumi binalarda en az 2.20 metre diğer binalarda ise en az 1.5 metre olacak.


"Apartmanlara Yeni Nakliyat Kriterleri" haberine ait yorum yok

Yorum Yap