Araplar Bu Bölgede Emlak Fiyatlarını Uçurdu

Yalova Termal'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

21 Nisan 2015
Araplar Bu Bölgede Emlak Fiyatlarını Uçurdu

Türkiye'nin en önemli yabancı gayrimenkul yatırımcısı olan Arapların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarının ardı arkası kesilmiyor.

Türkiye'nin özellikle Marmara Bölgesi ve çevrelerindeki arsaları ve konutları satın alan Araplar, son olarak Yalova'da önemli gayrimenkul yatırımları yaptı. Bu gelişme ile birlikte Yalova'da emlak fiyatları hızla artmaya başladı.

Yalova Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Hayrettin Yılmaz, TÜİK resmi verilerinde Araplara mülk satışında Yalova'nın üst sıralarda olmasını değerlendirdi. Arapların da kendi emlakçılarının gelerek mülk satışını gerçekleştirdiği belirten Yılmaz, Yalova'nın en işlek caddelerinden olan Fatih Caddesi için "Yüzde 50'si Arapların elinde" dedi.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan TÜİK resmi verilerine göre Yalova'nın, yabancılara konut satışında üst sıralarda yer almasını yorumlayan Yalova Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Hayrettin Yılmaz, en çok Arapların Yalova'da mülk edindiğini belirtti. Bu durumdan dolayı herkesin emlakçılığa yöneldiğini söyleyen Yılmaz, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün açtığı emlakçılık kurslarıyla ilgili dernek yönetiminin görüşünün alınmadığını söyledi.

Başkan Yılmaz, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Piyasadaki emlakçılar çok arttı. Emlakçıların artmasının tek sebebi Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün sertifika dağıtmasıdır. Sertifika alanların maliyeye kayıtlı olmadığını tespit ettik. Derneğimize danışılmadı, görüşümüz sorulmadı. Biz sertifika istediğimiz halde alamıyoruz ama emlak tecrübesi olmayanlar, maliyeye kayıtlı olmayanlar neden sertifika aldılar? Çiftlikköy ilçesinden ötesi sanayi alanı. Oradan Armutlu ilçemize kadar olan yer turizm alanı. Yalova bermuda üçgeni gibidir. İstanbul'a, İzmit'e, Bursa'ya, Ankara'ya, İzmir'e yakın. Yeni yapılan otoban daha da fayda sağlayacak. Körfez Köprüsü bildiğiniz gibi 2015'de açılacak. Yalova yakın bir bölge. Termal kaplıcalarından dolayı senelerdir tercih ediliyor. Şuan Arapların getirmiş olduğu rakamlar Yalova'nın bütçesini aştı. Araplar sayesinde fiyatlar şişti. Emlak değerleri yabancı satışları olunca arttı. Aslında rayiç bedellerimiz bunlar değildir. Ama onların paraları birazcık daha piyasayı uçurdu. 5 sene sonra yerli vatandaşımız Yalova'dan mülk alamaz. Yeni yetişen nesil bu rakamlarla kendisine ne ev alabilir ne de arsa alabilir.

Arapların kendisi mülk almıyor. Araplar da emlakçılık, aracılık yapıyor. Asıl Arap almıyor. Onun emlakçısı geliyor buraya. O pazarlığını yapıyor. Bizden 10 liraya alıyor, gidip 20 liraya satıyor. '20 liraya aldım' diyen Arap sayesinde vatandaş 20 liraya aldı sanıyor. Halbuki kendi milleti kendi milletine kazık atıyor. Bizim zararımız var tabii ki. Direk bizimle muhatap olmuş olsa bizim de faydamız olur. Ocak ayında 92 tane daire sadece Araplara satıldı. Yerli satışına bakın bide hiç yok. Tercih ettikleri bölge Fatih Caddesi. Fatih Caddesi'nin yüzde 50'si şuan Arapların elinde. 5 sene sonra da belki onlar patronluk yapacak biz de onlara işçi olacağız. Devletimizin bunun farkında olmasını istiyoruz" açıklamasıyla Yalova'nın emlak piyasasındaki tehlikeye dikkat çekti.(CHA)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Polat Ev Göztepe cazip ödeme seçenekleriyle satışta

Polat Ev Göztepe cazip ödeme seçenekleriyle satışta

Hem tasarım ve konumuyla hem de cazip ödeme seçenekleriyle yatırımcıların dikkatini çeken Polat Ev G

19 Ekim 2017


İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediye Başkanlığı, Selçuk ilçesi İsabey Mahallesi’nde konumlanan arsanın satışı için

19 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.