Araplar Bu Bölgede Fiyatları Arttırdı

13 Temmuz 2015
PAYLAŞ
Araplar Bu Bölgede Fiyatları Arttırdı

Son 5 yıldır Türkiye'deki yatırımlarını arttıran Araplar, Kocaeli'nin bu bölgesinde emlak fiyatlarını arttırdı.

Arap yatırımcıların son iki yıl içinde, Kartepe ilçesinde özellikle Maşukiye bölgesinde çok sayıda gayrimenkul satın aldığı öğrenildi.

Bölgedeki turistik tesislerde, Maşukiye pazarında çok sık Arap turistlerle karşılaşmak mümkün. Bu bölgeyi çok seven zengin Araplar, gayrimenkullere talip olunca fiyatlar da hızla yükseldi.

Maşukiye Emlak firması sahipleri Deniz ve Ayhan Balıkçı, Maşukiye bölgesinde villa fiyatlarının 200 bin ile 1.5 milyon dolar aralığına yükseldiğini, arsaların dönüm fiyatının da 200 bin lira ile 350 bin lira arasında değiştiğini söylediler.

Araplar Kartepe bölgesini, samanlı eteklerini öncelikle iklimi nedeniyle tercih ediyorlar. Ayrıca Arap zenginler bu bölgenin Kuran­ı Kerim’de cennetin tarif edildiği bölgeye çok benzediğine, bu bölgenin bir bakıma dünyadaki cennet olduğuna inanıyorlar. Özellikle Arap coğrafyasında havaların çok sıcak olduğu dönemde yılın 3-­4 ayını bu bölgede geçirmek için gayrimenkul alan Araplar, bölgenin İstanbul’a yakınlığını, bölgede çok fazla cami bulunmasını da tercih nedeni olarak gösteriyorlar.

Arap zenginlerin ilgisi nedeniyle Maşukiye bölgesinde emlak fiyatlarının son iki yılda yüzde 40 arttığını söyleyen bölgedeki emlakçılar, “Genellikle göl manzaralı imarı uygun arazileri tercih ediyorlar. Paraları var ama yine de çok sıkı pazarlık yapıyorlar. Ara aileler ortalama 8­10 kişi. Bu nedenle çok odalı, çok banyolu villaları tercih ediyorlar” dedi.


"Araplar Bu Bölgede Fiyatları Arttırdı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap