Araplardan 6 Milyar Dolarlık Gayrimenkul Yatırımı

Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarını arttıran Arap yatırımcıların 2015 yılında Türkiye'ye toplamda 6 milyar dolarlık yatırım yapması öngörülüyor.

20 Nisan 2015
Araplardan 6 Milyar Dolarlık Gayrimenkul Yatırımı

Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarını arttıran Arap yatırımcıların 2015 yılında Türkiye'ye toplamda 6 milyar dolarlık yatırım yapması öngörülüyor.

Arap yatırımcıların bu yıl Türkiye’den 20 bin gayrimenkul satın alması bekleniyor. Tüketici Hukuku Enstitüsü Başkanı Hakan Tokbaş, bu yatırımla 6 milyar dolarlık para girişi beklediklerini söyledi.

Tüketici Hukuku Enstitüsü Genel Başkanı avukat Hakan Tokbaş, enstitü bünyesinde kurdukları Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu’nun yaptığı araştırma ve tahminlere göre Arap yatırımcıların bu yıl Türkiye’de 20 bin gayrimenkul almasını beklediklerini belirterek, Araplara satın alımlarda sorun yaşamaması için destek olacaklarını söyledi. Tokbaş, Arap yatırımcıların, gayrimenkul alımlarında yaşadığı sorunlar ve mağduriyetlerini gidermek, onların huzur ve güvenli yatırım yapabilmelerini sağlamak adına destek olmak amacıyla kısa süre önce Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu kurduklarını söyledi.

BU 2 ŞEHRE YOĞUN İLGİ

Tokbaş, komisyonun, Türkiye’de yatırım yapmak isteyen Arapların haklarını korumak ve Türkiye’deki güvenilir dostları olmak için herhangi bir çıkar gözetmeksizin faaliyet göstermek ve hizmet etmek amacıyla kurulduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

Geçen yıl Arap yatırımcıların Türkiye’den yaklaşık 5 bin konut, yaklaşık 3 bin 500 arsa aldığını tahmin ediyoruz. Arap yatırımcılar en çok İstanbul ve Bursa’da yatırım yapıyorlar ve yapacaklar. Arap Gayrimenkul Yatırımcıları Komisyonu’nun yaptığı araştırma ve tahminlere göre Arap yatırımcıların bu yıl Türkiye’de 20 bin gayrimenkul almasını bekliyoruz. Bu satın almalar konut ve arsa niteliğinde olacak. 2015, Türkiye’den konut alacak Arap yatırımcıların senesi olacak. Bu yatırımlarla Türkiye’ye 6 milyar dolar sıcak para girişi olacağını tahmin ediyoruz. İnşaat sektörünün ve siyasi iradenin bu yatırımları destekleyici ve kolaylaştırıcı çözüm ve tedbirleri bir an evvel alması gerekmektedir

YABANCIYA KONUT SATIŞI ARTTI

Garanti Mortgage Genel Müdürü Atay, yabancılara konut satışında artış görüldüğünü söyledi. Atay, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2 Ocak 2015 verilerine göre sektör büyüklüğünün katılım bankaları dahil 124,7 milyar liraya ulaştığını ifade etti. Gayrimenkulde bu yıl büyük farklılıklar beklemediklerini söyleyen Atay, fiyat artışının 2015'te geçen yıla yakın bir seviyede gerçekleşeceğini söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

Mehmet

13 May 2015, 22:19

Çanakkale Ayvacıkta Midilli adası manzaralı önü kapanmaz 30 ve 33 Dönüm arazilerim var ilgilenen Arap müşteriler varsa irtibata geçebilirler 0532 784 80 17 Mehmet büyükbaş


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.