Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

30 Ocak 2016
PAYLAŞ
Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Arsa payı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtını tüm detayları ile haberimizde bulabilirsiniz. İşte arsa payı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı…

Arsa yapı nasıl hesaplanır sorusuna yanıt vermeden önce arsa payı nedir sorusuna açıklık getirelim.

ARSA PAYI NEDİR?
Arsa payı nedir sorusuna basit bir tanımla şöyle diyebiliriz; arsa payı kat irtifakı veya kat mülkiyeti kurulmuş binalarda her bir bağımsız bölüme tahsis edilmiş arsadaki ortak mülkiyet payına denir.

Başka bir tanımla ise bir arsa üzerine yapılan apartmanda arsadan verilen paya nedir.

ARSA PAYI NASIL HESAPLANIR?
Arsa payı nasıl hesaplanır sorusuna bir örnekle açıklık getirelim;
Örneğin tapu senedi üzerinde ana yapının bulunduğu parsel bin metrekare olsun. Bin metrekare üzerinde 12 bağımsız birim yer alıyor. 12 nolu gayrimenkulün tapu senedinde 20/169 arsa payı olduğu yazıyor. Peki buna göre bu gayrimenkulün arsası kaç metrekaredir?

Arsa payını çok basit bir formülle hesaplayabilirsiniz. Şöyle;
1000 metrekare/169X20 =118,343 metrekare
Yani sizin arsa payınız 118,343 metrekaredir.

Arsa payı değerlerini belirleyen ölçü bağımsız bölümlerin metrekare olarak büyüklükleri ve maddi değerlerine göre belirlenir.

Arsa payı genellikle eşit olarak paylaşılsa da bu doğru bir uygulama değildir. Çünkü kat mülkiyeti ile arsa payı birbirinden ayrı düşünülmemesi gerekiyor . Her bağımsız bölüme arsa payının değerine göre değer biçilir.

Arsa paylarının bağımsız bölümlerin değerleriyle doğru orantılı olarak hesaplanmadığı durumlarda hak sahibi arsa paylarının yeniden düzenlenmesi için mahkemeye başvurma hakkına sahiptir.

Bilirkişi tarafından arsa paylarının yanlış hesaplandığı tespit edilirse arsa payı düzeltilerek tapuya tescil edilir.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


"Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap