Arsa Yatırımı Yapacaklar Dikkat!

Gayrimenkul Avukatı Emre Alcan arsa ve arazi yatırım yapmayı düşünenleri uyardı. İşte detayları

26 Ağustos 2015
Arsa Yatırımı Yapacaklar Dikkat!

Gayrimenkul Avukatı Emre Alcan arsa ve arazi yatırım yapmayı düşünenleri uyardı. İşte detayları...

HABER:Şengül KIRMIZITAŞ

Gayrimenkul Avukatı Emre Alcan arsa ve arazi yatırımı yapmayı düşünenleri uyardı.

KAZANMAK İSTERKEN KAYBETMEYİN
Arazi ya da arsanın hukuki bir engelinin olmamasının önemine dikkat çeken Alcan," Gayrimenkul, ülkemizde her zaman kazandıran bir yatırım enstrümanı olmuşsa da, kar potansiyeli çok daha fazla olan arsa ve arazi yatırımından zarar etmiş, diğer bir deyişle, mağdur olmuş insan sayısı çoktur. Bunun en önemli nedeni taşınmazın yatırıma engelli ya da hukuki engelli olmasıdır" dedi.

DURDURULAN YATIRIMLAR VAR
Arsa yatırımınan Türkiye'de küçük yatırımcıdan büyük yatırımcıya kadar çok geniş bir kesime hitap ettiğini belirten Alcan, "Arsa ve arazi yatırımı ülkemizde küçük yatırımcılardan, büyük yatırımcı gruplara kadar çok geniş bir kesimin ilgisini çekiyor. Örneğin; güneş enerjisine dayalı üretim tesislerinin en önemli ayaklarından biri olan arazi seçimi aşamasında, maalesef yanlış arazi seçimi sonucu başlayamayan veya onca emekten sonra durdurulma noktasına gelen çok sayıda yatırımla ile karşılaşabiliyoruz. Yatırım yapılması planlanan arsa veya araziye ilişkin yürüyen bir mülkiyet ihtilafı davası veya kamulaştırma davası dahi çoğu zaman tapu kayıtlarında belirtilmediğini söylemekte fayda var" şeklinde konuştu.

CAZİP FİYATINA KAPILMAYIN
Yatırımcılar hisseli topu olarak adlandırılan arsa-arazilerin emsallerine göre cazip fiyatına kapılmaması gerektiğinin altını çizen Avukat Alcan, aksi halde ileride ortaklığın giderilmesi davasına taraf olabilirler dedi.

YATIRIMCILARI MAĞDUR EDEN ÇOK SAYIDA DURUM VAR
Yatırımcıları mağdur edebilen çok sayıda durumların olduğunu vurgulayana Alcan, "Arsa yatırımında bir diğer husus da İdarelerin haksız imar uygulamaları. Şuyulandırma, yüze 40’ı aşan dop kesintileri, idarenin terke mecbur edip yazılı yapılmayan bağışlamalar sonucunda şartı yerine getirmemeleri daha sonra terk edilen kısmı satışa çıkarmaları, taşınmazı tamamen kamusal alana ayırmaları veya imar çalışmaları öncesi tarla vasfındayken çok daha ucuz fiyata kamulaştırılması gibi çok sayıda yatırımcıyı mağdur edebilen durumlar söz konusu" diye konuştu.

BUNLARA DİKKAT
Tapu sicilinde taşınmaz üzerinde takyit ve takyidatlar olup olmadığının kotrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Alcan şu noktalara dikkat çekti; "Arazinin etüt edilmesi, mülkiyet sınırlarının ve kullanım durumlarının belirlenmesi, imar planları, varsa bölge ve çevre koruma planları, halihazır haritalar, kadastro paftaları, maden sicilleri, koruma ve sit alanlarını gösterir haritalar, orman amenajman haritaları, içme suyu havza koruma planları, boru hatları, karayolu ve/veya demiryolu geçişleri gibi konular incelenerek, tarım arazileri, askeri bölgeler, sanayi bölgeleri veya serbest bölgeler vb. gibi özel yasalarla tanımlanmış ve sınırlanmış alanlarla olan ilişkileri araştırılmalıdır. Ayrıca tapu sicilinde taşınmaz üzerinde takyit ve takyidatlar olup olmadığı kontrol edilmelidir."

YARGILAMA SÜRESİNİN UZUNLUĞU HAK ARAMAYI ZORLAŞTIRIYOR
Yargılama sürelerinin uzunluğu ve sürekli değişen yasalarla hak aramanın ve mağduriyetin giderilmesinin zorlaştığını ifade eden Alcan, "Yargılama sürelerinin uzunluğu, sürekli değişen yasalarla hak aramanın ve mağduriyeti gidermenin zorlaşması gibi hukuk devletinde olmaması gereken uygulamalar sebebiyle yatırımcı, ilerde telafisi mümkün olmayacak bir hataya düşmeden önce yani, arsa/arazi yatırımı öncesinde taşınmazın bulunduğu yer tapusunda, belediyesinde, adliyesinde yerine göre diğer idarelerde gerekli çalışmaları mutlaka tamamlamış olmalıdır" şeklinde konuştu.

KAZANCI DA RİSKİ DE ÇOK
Alcan, doğru arsa - arazi yatırımı her zaman diğer gayrimenkul yatırımı türlerine göre daha çok kazandırır ancak riski çoktur dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Bir Yeşil GYO projesi olarak hayata geçen Innovia Zekeriyaköy projesi, İstanbul Sarıyer'de yükseliyo

21 Mart 2017


Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe projesi, İstanbul Maltepe'de yü

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat