Arsa Yatırımı Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kentsel dönüşümle birlikte arsaların değerleri yükseldi. Fakat tedbiri elden bırakmamakta fayda var. İşte arsa yatırımcılarının dikkat etmesi gerekenler...

22 Temmuz 2014
Arsa Yatırımı Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Kentsel dönüşümle birlikte arsaların değerleri yükseldi. Fakat tedbiri elden bırakmamakta fayda var. İşte arsa yatırımcılarının dikkat etmesi gerekenler...

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Yapılaşma faaliyetlerinin yeni başladığı bölgelerdeki ana caddelere yakın arsaların değerleri diğerlerine göre daha hızlı prim yapar.

İmara yeni açılan bölgelerde ana cadde üzerindeki arsaların fiyatı, arkalardakilere göre daha kısa sürede ve daha hızlı artacak.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş İdari İşler ve İş Geliştirme Müdürü Özge Aklar, arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda yatırımcıları uyardı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş İdari İşler ve İş Geliştirme Müdürü Özge Aklar'ın uyarıları şu yönde :

- İmara yeni açılan bölgelerde ana cadde üzerindeki arsaların fiyatı, arkalardakilere göre daha kısa sürede ve daha hızlı artacaktır. Böyle bir bölgede arsa alınıyorsa mutlaka ana yol üzerindekiler tercih edilmelidir.Potansiyel olarak üst gelir grubunun tercih edebileceği bölgelerde arsa satın alındığında, çevrenin gelişimine bağlı olarak ileride bu durumun arsa değerlerinin yükselişine etkide bulunacağı gözlenmektedir.

ARSA YATIRIMINDA HIZLA BÜYÜYEN İLLER TERCİH EDİLEBİLİR

- Bir kente yatırımlar artarsa, arsalar da bundan payını alır. Teşvik kapsamındaki illere yatırım için sıcak para gireceğinden bu arsa fiyatlarına da yansır. Fiyatlarda yükseliş öncelikli olarak sanayi imarlı arsalarda başlar.Türkiye’deki ortalamasından daha hızlı büyüyen kentlerde doğal sonuç olarak arsa fiyatları da yükselir. Hızlı büyüyen kentlerde konut ve ticari bina yapımı için arsaya olan talep artar. Talep de fiyatları yükseltir. Bunun için arsa yatırımı konusunda hızla büyüyen illeri tercih edilebilir.

ULAŞIM YATIRIMLARININ OLDUĞU ARSALARIN DEĞERİ YÜKSELECEKTİR

- Enflasyon ve faizdeki düşüşler, emlak fiyatlarını yükseltir. Bu yükseliş önce konut, daha sonra işyeri ve ofiste yaşanır. En son ise arsaların fiyatı yükselir.Bir bölgedeki emlak fiyatlarının yükselmesi o bölgeye yapılacak yol ve ulaşım projeleri ile doğru orantılıdır. Ulaşım yatırımlarının ağırlık kazanacağı bölgelerde arsa fiyatları yükseliş eğilimindedir.

İMAR PLANI DETAYLI OLARAK İNCELENMELİ

- Eğer gelişmekte olan bir bölgede arsa alınacaksa, imar planı detaylı olarak incelenmelidir. Hastane, okul, belediye, kaymakamlık, valilik gibi resmi dairelerin yakınında olan arsalar tercih edilmeli. Bu bölgeler geliştiğinde burada yapılacak konut ve işyerleri kısa sürede yüksek bedelle satılma şansına sahiptir.Bir arsanın, ana caddeye olan cephesinin genişliği gelecekte değerinin daha da artmasını kolaylaştırır.

YOLA YAKIN YERLER TİCARİ YAPILAR İÇİN EN İDEAL LOKASYONDUR

- Bir arsanın etrafı yollarla çevreleniyorsa bu arsanın değeri de haliyle artmaktadır. Köşe başlarında yer alan parseller veya dört tarafı yol olan parsellerde değer artışı daha hızlı yaşanır.Alınacak arsanın ilerde yaya geçidi yapılabilecek noktalarda olmasına dikkat edilmeli. Yaya geçidi veya trafik lambalarının olduğu noktalar kendiliğinden merkezileşmekte olduğundan ticari yapılar için tercih edilir.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Altına dayalı kira sertifikası uygulamasına kadınlardan yoğun ilgi

Altına dayalı kira sertifikası uygulamasına kadınlardan yoğun ilgi

Geçtiğimiz ay başlatılan altına dayalı kira sertifikası uygulamasına dair istatistikler açıklandı.

29 Ekim 2017


Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

Gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi başlıyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman öden

29 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.