Arsa Yatırımı Yapacakların Dikkatine!

İstanbul'da mega projeler arsa ve arazilerin değerini arttırırken satışlarda da patlama görüldü. İşte arsa yatırımı yapacakların dikkat etmesi gerekenler...

20 Ekim 2015
Arsa Yatırımı Yapacakların Dikkatine!

İstanbul'da mega projeler arsa ve arazilerin değerini arttırırken satışlarda da patlama görüldü. İşte arsa yatırımı yapacakların dikkat etmesi gerekenler...

3. Havalimanı, 3. Köprü ve Körfez Geçiş Köprüsü gibi projeler arsa ve arazi satışlarında patlamaya sebep oldu. Bununla beraber gayriresmi yollarla arsa arazi yatırımı yapacaklara hazineye ait araziler ya da bir başka kişilere ait arsalar satılmaya başladı.

Arsa yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler;

- Arsanın imar durumu hakkında ilgili belediyeden bilgi alın. Arsayı kullanma amacınız ile imar durumundaki inşaat özellikleri farklı ise arsa işe yaramayabilir.

- Kadastronun geçmediği bölgelerden arazi almak risklidir. Arsanın bağlı bulunduğu tapu sicil müdürlüğüne gidilerek, tapu kütüğüne bakıp arsanın satışı ile ilgili aleyhte şerh olup olmadığı kontrol edilmeli.

- Tapu senedinde ada, pafta, parseli belirtilen arsanın alıcıya tekabül edip etmediği kontrol edilmeli. Bunun için de Kadastro Müdürlüğü'nden tapu senedinde belirtilien arsanın sınır tespiti istenebilir.

- Kırsal alanda imar izni genellikle yüzde 5'dir. Bu yüzden kırsal alanda 5 dönümden az arazi satın alınmamalıdır.

- Alacağınız arazinin hisseli mi, yoksa tek kişiye mi ait olduğu da önemli bir husus. İleride hisse sahiplerini bir araya toplamakta ya da ikna etmekte güçlük çekilebilir.

- Orman köylerinden arazi alırkende dikkat edilmeli. Size gösterilen arazinin sadece bir kısmı tapulu olabilir.

- Sit alanı, baraj-göl koruma alanı ya da barajlara su akıtan dere kenarlarından arazi alınmamalıdır. Arazi alındıktan sonra imkanlar elveriyorsa etrafını telle çevirin ya da çit olacak şekilde ağaçlandırın.

- Tapuyu almadan asla para ödemeyin.

Nereden arsa alınır?

- Bakir yerlere yatırım yapın. Özellikle büyük şehirlerde nüfus ve göçle birlikte yapılaşma sürekli şehrin dışına doğru yayılıyor. Arsa yatırımları için gelişmemiş bölgelerin tercih edilmesi öneriliyor

- Yatırımcılar imkanları ölçüsünde, mümkün olduğu kadar büyük arsa almalıdır.

- Doğal güzellik ve yakın çevresindeki yapılar da arsanın gelecekteki yapışım gösteren bir mercek gibidir. Yeni sanayileşen ya da yol geçen bölgelerde şehirlerin geliştiği yönü önceden görüp arsa alanlar kısa sürede çok büyük paralar kazanıyor. Büyük projelerin yanında arsa almak daima kârlıdır.

- Ulaşım ve alt yapı arsanın değerini doğrudan etkiler. Arsanın yola cephesi ve cephe genişliği değerini yükseltir. Kısa vadeli düşünen yatırımcılar altyapısı olmayan yerler seçmemeli.

Bu bölgeler öne çıktı!

RE/MAX Türkiye Pazarlama Direktörü Gökhan Karahan, arsa yatırımı için İstanbul'da kısa vadede Büyükçekmece, uzun vadede Silivri ve Çatalca'daki arsaların kazanç sağlayabileceğini belirtiyor. Karahan, "Düşük bir bütçe var ise metrekare fiyatı düşük geniş araziler her bölge için araştırılabilir. Yalova Armutlu Trakya'da Çerkezköy ve çevresi prim yapabilir. Ankara Yapracık ve Bağlıca da yatırım için gözde bölgelerden" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediye Başkanlığı, belediye mülkiyetinde olan 2 bin 192 metrekare arsayı 2 milyon

16 Ekim 2017


Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

İzmir Ulukent'te inşa edilen Norda Homes projesinde çalışmaların yanı sıra daire satışları da devam

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.