Arsanız İmar Planında Kısıtlıysa…!

Arsanız, imar planında yeşil alan, yol, okul alanı, park alanı gibi kamusal alana ayrılmış ise Gayrimenkul Hukukçusu Avukat Emre Alcan; idareden taşınmazın

04 Mart 2016
Arsanız İmar Planında Kısıtlıysa…!

Arsanız, imar planında yeşil alan, yol, okul alanı, park alanı gibi kamusal alana ayrılmış ise Gayrimenkul Hukukçusu Avukat Emre Alcan; idareden taşınmazın gerçek satış bedelinin dava yoluyla talep edilebileceğini açıkladı…

İmar uygulamalarının amacı: İdareler, imara uygun konut alanları oluştururken, diğer taraftan da düzenlemeye tabi tutulan yerlerin ihtiyacı olan okul, yol, meydan, park, otopark, çocuk bahçesi, yeşil alan, pazar yeri, ibadet yeri ve karakol gibi umumi hizmetlere ait alanlar için gerekli olan arazileri elde etmektir. Bu yerlerin elde edilmesi sırasında arsa sahipleri mağdur edilebilmektedir.

KEYFİ UYGULAMAYA YER YOK
Hukuk devleti ilkesi gereğince, imar planları ve bunların uygulanması amacıyla idarece yapılan düzenlemeler keyfi olmamalı, makul bir şekilde, meşru ve kamusal amaçların gerçekleştirilmesiyle ilgili, Anayasa'nın ikinci kısmında yer alan temel hak ve hürriyetlerle uyumlu, özellikle Anayasa'nın 35. Maddesi ile güvence altına alınan mülkiyet hakkına saygılı olmalıdır.

BELİRSİZLİKLER VATANDAŞI MAĞDUR EDİYOR
Çevredeki parsellere imar verilirken, diğer parselin yeşil alan, yol, okul vs. sebeplerle imarsız bırakılması ve yapı yapılmasına izin verilmemesi:, idarenin imar planından sonra taşınmazı bütçe yetersizliğini ileri sürerek kamulaştırmaması veya takasa konu yapmaması, taşınmaz sahiplerinin uzun yıllar belirsiz bir şekilde bekletilerek mağdur edilmesi sonucunu doğurmaktadır.

TAŞINMAZIN DEĞERİ DÜŞÜYOR
Taşınmaz sahibinin, bu şartlar neticesinde taşınmazından faydalanmasının mümkün olmaması sebebiyle taşınmazın değerinin çevredeki imar izinli taşınmazlara göre aşırı derecede düşmesinin yanı sıra, ayrıca taşınmaz sahibi faydalanamadığı taşınmazı için bir de vergi ödemek durumunda kalmaktadır.

GERÇEK SATIŞ BEDELİNİ TALEP EDEBLİRSİNİZ
Kamulaştırma yapılmaksızın bu şekilde hukuken el atma yoluyla taşınmaz üzerindeki mülkiyet hakkı kısıtlanan taşınmaz mal malikleri mağduriyeti oluşturan idareden “Taşınmaz Mal Bedelinin” tazminini içtihadı gerektirici kararlara bağlı ve dayalı olarak dava yoluyla talep etmeleri artık mümkündür.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


3 yorum

Ercüment Burgucugil

29 Mar 2016, 15:40

Balıkesir ili Bandırma İlçesindeki Arasam Bandırma Belediyesi tarafından hazırlanan "1980 Yılı mevzi İmar Planında" ORTA DERECELİ OKUL YERİ olarak gösterildi; Oysa Böyle bir OKUL Yerine İhtiyaç olmadığı belgeler ile kesin olmasına rağmen: Belediyeye ve Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiğim (İmar Verilmesi için) dilekçelere aldığım cevap: Mahkeme ile başvurun şeklindedir. Önce Bursa İL İdari Mahkemesinde sonra Balıkesir İdari Mahkemesinde açmış olduğum davalarda "Şu an için değil ama daha sonra Orta Dereceli okul yeri lazım olabilir" varsayımı ile DAVAYI KAYBEDİYORUM. ÜSTÜNE BELEDİYE BENDEN DAVA AÇTIĞIM İÇİN KENDİ AVUKATLARI İÇİN HARÇ İSTİYOR, İCRA TAKİBİNE GEÇECEĞİNİ BİLDİRİYOR. Bana konu ile ilgili çözüm ve yardım için başvurduğum Hukuk Büroları İmkanlarımın çok üzerinde vekalet ücreti istiyorlar. ÇARESİZCE MAĞDURİYETİM DEVAM ETMEKTE; NE YAPABİLİRİM...... Saygılarımla, Ercüment Burgucugil.


Tahsin yildirim

18 Mar 2016, 06:00

Bogazda yesil alan olupta bu yolla arsasinin bedelinin alindigi bir ornek varmi? benimde boyle bir durumum var. Kime bad vurmaliyim bu konuda.


Bora Özğınar

05 Mar 2016, 04:08

Belirli bir yıl geçmesi gerekmez mi


GÜNDEM HABERLERİ


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.