• Diğer Haberler
  • “Aşağı Çekerek Projesi Orta Karadeniz Bölgesi’nin Gap’ıdır”

“Aşağı Çekerek Projesi Orta Karadeniz Bölgesi’nin Gap’ıdır”

Amasya Göynücek'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

21 Eylül 2015
“Aşağı Çekerek Projesi Orta Karadeniz Bölgesi’nin Gap’ıdır”

Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, “Aşağı Çekerek Projesi Orta Karadeniz Bölgesi’nin GAP’ıdır” dedi...

Yozgat, Tokat, Amasya ve Çorum’u kapsayan projenin Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) gibi önemli bulan Vali Çomaktekin, Süreyyabey Barajı’nda depolanacak 1 milyar 310 milyon metreküp su ile Yozgat’ta 65 bin 760 dekar, Tokat’ta 176 bin 650 dekar, Amasya’da 424 bin 490 dekar ve Çorum’da 12 bin dekar olmak üzere toplam 678 bin 900 dekar arazinin sulanacağını belirtti.

Proje kapsamında suya kavuşacak Geldingen Ovası’nın Amasya için çok önemli bir tarım bölgesi olduğuna değinen Çomaktekin, “Tarım sektörü Amasya’da oldukça önemli. İlimiz yüzölçümünün yüzde 45’lik alanını tarım arazileri oluşturuyor. 150 bine yakın insanımız geçimini tarım sektöründen karşılıyor. Geldingen, Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy ovalarından daha çok faydalanabilmemiz için kuru tarımdan sulu tarıma geçmemiz gerekiyor. Bu güzel topraklar sulandıkça çeşidi bol ve verimli ürün almaya başlıyoruz. Dekar başına çiftçimizin geliri de artıyor. 2015 yılı verilerine göre çiftçimize dekar başına artı bin TL gelir sağlanacaktır. Çiftçimiz daha az maliyetle daha çok ürün elde etmeye başlıyor. Bu çalışmayla 9 bin 474 hektar alanın sulanması planlanmaktadır. Göynücek ilçesi ve 11 köyümüz bu sulamadan faydalanıyor. 2 yıl gibi kısa bir zamanda çok iyi bir mesafe alınmıştır. Bu yatırımlar devletimizin ve hükümetimizin vatandaşlara dönük çok önemli makro yatırımlarıdır. Kırsal alanda yaşayan vatandaşlarımızın refah ve gelir düzeyini yükseltmeye dönük, göç etmeden doğup büyüdükleri yerlerde geçimlerini karşılayabilmelerini sağlayan bu yatırımlar oldukça önem arz etmektedir” diye konuştu.

Geldingen Ovası Sulama Projesi ikinci kısım inşaatının sürdüğü şantiyeleri dolaşan İbrahim Halil Çomaktekin’e bilgilere veren Devlet Su İşleri (DSİ) 73. Şube Müdürü Turgut Yorulmaz, “Aşağı Çekerek Merhale Projesi Geldingen Ovası Sulaması ikinci kısım inşaatının sözleşme bedeli yaklaşık 31 milyon TL olup işin tahmini bitiş süresi 2017 yılı Temmuz ayıdır. Geldingen Ovası’nda 9 bin 474 hektar alanın sulanmasını sağlayacak proje ile bu yıl ki veriler baz alındığında dekar başına bin TL’lik bir gelir artışı sağlayacağı öngörülmektedir. Proje kapsamında yapılacak işlerde 19 bin 700 metre CTP boru imalatı, 191 bin metre HDPE boru imalatı, bin 171 adet sanat yapımı imalatı, 63 bin metre drenaj kanalı kazısı ve 1 adet Kayabaşı priz yapısı imalatları yapılacaktır. İşin genel durumunda ise proje kapsamında 19 bin 700 metre CTP bulunup, 19 bin 700 metre borunun tamamının ihzaratı yapılmıştır. 15 bin 400 metre CTP boru imalatı tamamlanmış, geriye kalan 4 bin 300 metre CTP borunun imalatına devam edilmektedir. 2015 yılı ödenek duruma göre hedeflerimiz ise yüzde 53.5 parasal gerçekleşme ve yüzde 58 fiziki gerçekleşme seviyelerine gelinmesi amaçlanmaktadır. Aşağı Çekerek Projesinin tamamı bitirildiğinde Amasya İl Özel İdaresinin sulamaya yaptığı katkılarla birlikte ilimiz sulanabilir tarım arazilerinin yüzde 90’ında sulu tarıma geçilecektir. Bu da ilimiz için çok önemli bir gelişmedir” şeklinde konuştu.

Yorulmaz, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Yanık, Özel Kalem Müdürü Emrah Taşdelen ve Gözlek ile Oluz köylerinin muhtarlarının da katıldığı incelemede Süreyyabey Barajı’nda su tutulmasıyla dönem dönem yaşanan taşkınların önüne geçildiğini ve geçen yıl kuraklık olmasına rağmen Göynücek bölgesine istedikleri kadar suyu verildiğini bununla da Çekerek Irmağı’nda kaynaklanan taşkın riskinin azaltıldığını da vurguladı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

İMOTİM ‘her gün mobilya fuarı’ konseptiyle kapılarını açtı

Bursa’da 'her gün mobilya fuarı' konseptiyle hayata geçirilen İnegöl Mobilya Ticaret Merkezi “İMOTİM

12 Eylül 2017


“Kapanan AVM’ler milli serveti heba ediyor”

“Kapanan AVM’ler milli serveti heba ediyor”

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken AVM’lerle ilgili görüş bildirdi. Palandöken, sadece Ankara’da

12 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat