Asansör Faciası Sonrası Dumankaya’dan Açıklama

Mecidiyeköy Torun Center'da meydana gelen kaza sonrası Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

08 Eylül 2014
Asansör Faciası Sonrası Dumankaya’dan Açıklama

Mecidiyeköy Torun Center'da meydana gelen kaza sonrası Dumankaya Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İnsan gücüne dayalı iş modellerine sahip inşaat sektöründe 'İş Sağlığı ve Güvenliği' gerekliliklerinin çok fazla önem arz ettiği dün yaşanan elim bir kaza sonucu bir kez daha gündeme geldi.

KAZANIN BİLANÇOSU : 10 ÖLÜ

Mecidiyeköy’de Torun Center inşaatında Alimak denilen asansör dün gece saat 19.20'de, içinde bulunan işçilerle birlikte 33’üncü kattan zemine çakıldı.

VALİ MUTLU: 8 KİŞİ GÖZALTINDA

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, ölen işçi sayısının 10 olduğunu söyledi. Mutlu, olayla ilgili 8 kişinin gözaltına alındığını kaydetti. Vali Mutlu, "İş asansöründe hayatını kaybeden işçilerimizin tamamı hastaneye götürüldü. Kayıp sayımız kesin 10 olarak netleşti. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

torun-center-kaza-fotograflari-1

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Kazanın ardından olay yerinde toplanan vatandaşlar, güvenlik güçlerinin ve sorumlu isimlerin görevlerini düzgün yapmadığını ileri sürdü.

Olay yerinde bulunan vatandaşlar kameralare böyle dert yandı:

DUMANKAYA'DAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili açıklama yapan Dumankaya inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yol açtığı ekonomik kayıpları önlemek ya da azaltmak için çalışma yaşamında yer alan tüm kesimlerin ve devletin aktif bir işbirliği içinde hareket etmeleri gerekmekte olduğunun altını çizdi.

Dumankaya sözlerine şöyle devam etti :

Dün yaşanan elim kazada on vatandaşımız hayatını kaybetti. Ailelerinin ocağına ateş düştü. İnanıyorum ki ülke olarak bu yarayı hep beraber sarıp sarmalayarak zamanla kapatacağız. Öncelikle kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

''KURUMSAL VE TOPLUMSAL BİLİNÇ OLUŞTURULMALI''

Bu vahim kaza göstermiştir ki gelişmekte olan ülke ekonomisinden gelişmiş ülke ekonomisine geçiş yaptığımız günümüzde iş sağlığı ve güvenliği konusunda istediğimiz düzeyde değiliz. İş kazalarının önlenmesi işverenler, işçiler ve diğer tüm toplum kesimleri için son derece önemli bir konudur. Türkiye’de inşaat iş kolunda yıllar itibariyle iş kazalarının ve meslek hastalıklarının azaldığı görülmektedir. Ancak bu azalmalara rağmen maddi ve manevi kayıplar hala önemli boyutlardadır. Bu konuda kurumsal ve toplumsal bilinç oluşturmayı başarmamız gerektiği bir kez daha önem kazanmıştır.

''KARARLILIĞINI GÖSTERMELİ''

Bu sorun sadece kurumların, firmaların veya birkaç kişinin sorumluluğunda değil hepimizin sorumluluğundadır. Hepimiz biliyoruz ki çok riskli bir sektörde iş yapıyoruz. Bunun da bazı zorlukları ve maddi manevi yükleri bulunuyor. Biz markalı konut geliştiricileri olarak yaşanan ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişmeler den, iş kazalarını önlemek amacıyla yararlanmalıyız. Şirketlerde öncelikle kendi taahhüdlerini ve İSG uygulamaları konusundaki iş güvenliği uzmanlarına çalışmalarını yürütebilmek için yetki vermeleri, gerekli tedbirlerin alınması için mali destek sağlayarak veya gerekli üretim/süreç değişikliklerine izin vererek kararlılığını göstermelidir.

''CEZALARI ÇOĞALTACAK KARARLAR''

Yarın Bakanlar Kurulu’nda yaşana elim kaza sonrası iş sağlığı ve güvenliği açısından riskli sektörlerden inşaat sektörünün çalışma şartları yeniden gözden geçirilecektir. Ben bu toplantıda fevri ve duygusal kararlar yerine hem sektörümüzü hem de ülkemizi gelişmiş ülkeler düzeyine çıkaracak denetimleri arttıracak, cezaları çoğaltacak kararlar alınacağını umut ediyorumHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediyesi 8.6 milyon TL'ye arsa satacak

İzmir Selçuk Belediye Başkanlığı, Selçuk ilçesi İsabey Mahallesi’nde konumlanan arsanın satışı için

19 Ekim 2017


Başkent Loft projesi 920 bin TL’ye 4+1 ev sahibi yapıyor

Başkent Loft projesi 920 bin TL’ye 4+1 ev sahibi yapıyor

Hemen teslim avantajı sunan Başkent Loft projesi tamamı 4+1 oluşan konutlarını 920 bin TL’den başlay

19 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.