Asansörlerde “Engel” Kalkıyor

04 Mart 2016
PAYLAŞ
Asansörlerde “Engel” Kalkıyor

1 Ocak 2017’den itibaren asansörlerle ilgili yeni düzenleme uygulamaya giriyor. Buna göre asansörler engelli erişimine uygun olarak tasarlanacak ve her asansör en az 10 kişilik olacak…

Planlı Alanlar Tip Yönetmeliği 1 Ocak 2017 itibariyle yürürlüğe giriyor. Yeni yönetmeliğe göre asansörler engelli erişimine uygun olarak tasarlanacak ve her asansör en az 10 kişilik olacak.

ÖLÇÜSÜ DEĞİŞECEK
Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Asansör Kontrol Merkezi Müdürü Berkay Eriş, engelli erişimine uygun hale gelmesi amacıyla asansör ölçülerinin değiştiğini söyledi.

Eriş, “Asansörlerin ölçüleri 120 santimetre ile 180 santimetre arasında olacak. Bir bedensel engellinin tekerlekli sandalye ile asansör içinde manevra yapabilmesi için ölçüler genişletildi. Yönetmelik asansör tasarımlarına da yansıyacak. Binada birden fazla asansör olması durumunda sadece bir asansör bu boyutta olacak. 2008 yıllında engelliler için yapılan yasal düzenlemenin sonucu olarak bu değişikliğe gidildi. Binalarda asansör için ayrılan yer de artacak. Arsalar çok değerli olduğu için asansörlere az yer ayrılıyor, alan küçük tutuluyordu" dedi.


"Asansörlerde “Engel” Kalkıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap