Asırlık Köy Boşaltılıyor!

Artvin Yusufeli'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

05 Ekim 2015
Asırlık Köy Boşaltılıyor!

Yusufeli ilçesine 30 kilometre mesafede Çoruh Nehri üzerine yapılan Artvin Barajı'nın su tutmasıyla heyelan tehlikesine karşı koruma sahasında kaldığı için istimlak edilen asırlık köylerden Aşağı Sebzeciler, İnanlı ve Havuzlu'da, vatandaşlar eşyalarını toplayarak bir bir ayrıldı…

Artvin'in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapılan Artvin Barajı koruma sahasında kalan köylerden biri olan Havuzlu'da ocaklar tarihi köyde pişecek son yemek için yakıldı.
Yusufeli ilçesine 30 kilometre mesafede Çoruh Nehri üzerine yapılan Artvin Barajı'nın su tutmasıyla heyelan tehlikesine karşı koruma sahasında kaldığı için istimlak edilen asırlık köylerden Aşağı Sebzeciler, İnanlı ve Havuzlu'da, vatandaşlar eşyalarını toplayarak bir bir ayrıldı.

Boşaltılan köylerden 120 haneli Havuzlu'da kalan son 3 aile de tüm geçmişlerini geride bırakarak ayrılacakları köyleriyle vedalaşma hazırlıklarını tamamladı.

artvin 4

AA ekibinin köyde kalan ailelerin ayrılışına tanıklık ettiği köyde, ocak ve fırınlar son yemek için yakıldı. Köyün en genç kuşağı küçük çocukların da bulunduğu aileler, yoğurdukları hamurlarla fırın ve ocaklarda ekmeklerini pişirdi ve yörenin en leziz yemeklerinden yaptı.

"KOLAY DEĞİL AMA ÜLKE İÇİN YAPMAK ZORUNDAYIZ"
Son gün de olsa asırları aşan alışkanlıklarının hiç bitmeyecekmiş gibi sürdüğü köyde, en hüzünlü bakışlar köyün en yaşlılarına aitti.

Bir asra yaklaşan yaşamında doğup büyüdüğü köyle vedalaşmak zorunda kalan 94 yaşındaki Hasan Şimşek, bunun kolay olmasa da bir gereklilik olduğu görüşünde.

artvin 2

Doğal kaynakların ülke yararına kullanılmasının önemli olduğunu ifade eden Hasan Dede, düşüncelerini şu sözlerle aktardı:
"Doğup büyüdüğümüz, acımızı, sevincimizi yaşadığımız köyümüzden, evimizden anılarımızı bırakarak ayrılmak hiç de kolay değil ancak barajların yapılmasıyla üretilen elektriğin ülkemize daha çok faydası varsa biz bunu yapmak zorundayız."

Hasan Dede, kendilerini mağdur olarak görmediklerini, devletin herkese hakkını verdiğini de belirterek, barajın ülkeye hayırlı olması temennisinde bulundu.

artvin 3

BÜYÜKŞEHİRLERE GÖÇ ETTİLER
Havuzlu Köyü Muhtarı Ali Cellat da baraj projesi kapsamında, köyleriyle beraber İnanlı ve Aşağı Sebzeciler köylerinin de heyelan tehlikesi nedeniyle istimlak edildiğini kaydetti.
Bölgede köylülere ait araziler, meyve ağaçları, zeytinlikler, evler, arsa ve diğer yapıların tamamının bedeli ödenerek kamulaştırıldığını ve bir süredir kalan insanların köyleri tahliye etiğini anlatan Cellat, şunları söyledi:"Bizim için kuşaktan kuşağa yaşanılan bu topraklardan ayrılmak kolay değil ama Çoruh Nehri'nin boşa akmaması, değerlendirilmesi de çok önemli. Baraj bölgesindeki köylerimiz bu nedenle tahliye ediliyor. Bu manada son olarak Havuzlu'da kalan 3 aile de evlerini boşaltıyor. Köylerini terk eden vatandaşlarımız, genelde akrabalarının yaşadıkları Eskişehir, Bursa ve İstanbul'a göç ediyorlar. Devletimizin kararı bu yönde, herkese hayırlı olsun."HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

2 yıl önce yapım çalışmaları başlayan Bağcılar Şehir Parkı projesinin yüzde 95’i hazır.

16 Ekim 2017


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.