Ataköy Sahildeki İnşaatlara Ruhsat Şoku!

İstanbul Bakırköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

25 Temmuz 2014
Ataköy Sahildeki İnşaatlara Ruhsat Şoku!

Tüm faaliyetlerin durdurulduğu Ataköy sahildeki inşaatların ruhsatları da iptal oldu.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Ataköy sahilde devam eden inşaatların tüm ruhsatları Bakırköy Belediyesi tarafından iptal edildi. Böylelikle Bosphorus otel, Özyazıcı İnşaat’ın devam ettiği Yalı Ataköy Projesi ve Çelebican İnşaat’a ait Blumar Projesi durdu. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da mahkeme kararının proje sahiplerine pazartesi günü tebliğ edildiğini belirterek “Sahildeki inşaat projelerinin durdurulmasını destekliyorum” dedi.

YAPILAR PROSEDÜRLERE UYGUN OLARAK YAPILACAK

Mimarlar Odası, 564 adada bulunan 160, 174 ve 182 parsellerde, inşaat faaliyetlerinde bulunmak üzere Bakırköy Belediye Başkanlığı’nca verilen yapı ruhsatlarının iptali ile yürütmenin durdurulması istemiyle dava açmış, ancak İstanbul 9. İdare Mahkemesi bu talebi reddetmişti. Mimarlar Odası Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak bu karara itiraz etti. Bölge İdare Mahkemesi’nin Birinci Kurul’u bu itirazı görüştü. Mahkeme , 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 3. Maddesinde belirtilen herhangi bir sahanın her ölçekteki plan esaslarına, bulunduğu bölgenin şartlarına ve yönetmelik hükümlerine aykırı maksatlar için kullanılamayacağını, yapının imar planı, yönetmelik, ruhsat ve eklerine uygun olarak yapılacağını belirtti.

Mahkeme kararında şöyle denildi:

"Dava konusu edilen ruhsatların bulunduğu alanı da kapsadığı sonucuna varılan planların yürütmelerinin durdurulması karşısında ruhsatlar dayanaksız kaldığından hukuka aykırı hale gelmiş bulunmaktadır. Bu itibarla davada işlemlerin açıkça hukuka aykırı olması hali gerçekleştiği gibi işlemlerin icrası da yapıların yapılması sonucu doğuracağından telafisi güç hatta imkansız zararlara yol açabilecektir. Açıklanan nedenlerle davacının itirazının kabulüne, 9. İdare Mahkemesi tarafından verilen (Yürütmeyi durdurma kararının reddi) kararının kaldırılmasına, yürütmenin dava sonuna kadar durdurulmasına 30.06.2014 günü karar verildi"

YIKIM KARARI ALABİLİR

Baruthane arazisinde yapılması düşünülen Blumar projesi bu kararla hiç başlamadan bitmiş oldu. Özyazıcı inşaat tarafından 14. kata kadar çıkan Yalı Marin Ataköy inşaatları yeni bir plan yapılıp ruhsat alınıncaya kadar durdu. Mahkeme tarafından yıkım kararı bile çıkabilir. Kaba inşaatı biten Bosphorus otel ise iskan alamayacağı için kadük kalacak. Mahkeme burası için de yıkım kararı alabilir.

''YARGI KARARI VERKEN İSKAN VEREMEYİZ''

Radikal'de yer alan habere göre; Ruhsatları iptal ettiğini söyleyen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu şöyle konuştu:

‘’Bölge İdare Mahkemesi kararı 2 gün önce tebliğ edildi. Hukuka saygılı olmak zorundayız, alınan mahkeme kararını destekliyorum.. Hukukun verdiği kararları da uygulamak mecburiyeti var. Hukuk ne emrediyorsa yerine getirdik. Ruhsat iptallerini tebliğ ettik. Belki bu şartlarda yıkmak mümkün değil ama yargı kararı varken iskan veremeyiz. Bosphorus Otel de bu kapsamda’’

İNŞAAT ALANLARI MÜHÜRLENDİ

atakoy-sahilindeki-insaatlar-suresiz-olarak-durduruldu

Bakırköy Belediyesi, mahkeme kararını gerekçe göstererek Ataköy sahilinde inşaatı sürenprojelerin çalışmalarını süresiz olarak durdurdu.

Bakırköy Belediyesi, mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı doğrultusunda Ataköy sahilindeki inşatları mühürledi. Karara göre inşaat süresiz olarak mühürlendi.

Daha önce de Ataköy Sahil bölgesindeki inşaatların mahkeme kararıyla duracağını duyurmuştuk.

 

ATAKÖY SAHİL’DEKİ İNŞAATLAR MAHKEME KARARI İLE DURACAK

 

atakoy-sahildeki-insaatlar-mahkeme-karariyla-duracak

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, Ataköy sahildeki inşaatlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın itirazını reddederek yürütmeyi durdurma kararını onadı. Ataköy sahildeki inşaatların yapımına izin veren imar planları için, İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Turizm Bakanlığı, karara itiraz ederek, yürütmeyi durdurma istemişti. Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, itirazı reddederek yürütmeyi durdurma kararını onadı.

BAKIRKÖY BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Kararın onanması ve Bakırköy Belediye’sine ulaşması üzerine bugün işlem yapıldı. Bakırköy Belediyesi ekipleri, mühürleme yapmak için inşaat alanına gitti. Mühürleme işlemi öncesinde Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu kısa bir açıklama yaptı. Kerimoğlu, “Bölge İdare Mahkemesi’nin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararlarını uygulamak için geldik. Kararlar gereğince Ataköy sahildeki yapılaşmalarla ilgili olarak belediyemizin üstüne düşen görev olarak mühürleme işlemini yapacağız. Biz hukukun aldığı kararları tartışmakla değil uygulama ile yükümlüyüz. Bundan sonraki süreçte de hukuka bağlı olarak hareket edeceğiz. Yürütmeyi durdurma kararları 159-160-161-162 parsellerle ilgili mühürleme yapacağız” diye konuştu.

MAHKEME EMRİNİ ASARAK MÜHÜRLEDİ

Başkan Kerimoğlu’nun açıklamasının ardından görevliler inşaat alanına giderek mühürleme için içeri girmek istedi. Belediye görevlilerinin alana girdiği sırada inşaat firması çalışanlarının engellemesiyle karşılaştı. Kısa süren tartışmanın ardından görevliler içeri girip mahkeme emrini asarak inşaatı mühürledi.

”HUKUKSUZ BİR UYGULAMA”

Mühürleme işlemi sırasında alana gelen TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu hukuksuz bir uygulama yapıldığını söyledi. Karaoğlu, “Bir mahkeme kararı var. Bu kararı yok sayamayız. Mahkeme kararlarını herkes uygulamak zorundadır. Ancak bu mahkeme kararının hükmünde bulunduğumuz arazideki projenin durdurulmasına yönelik bir hüküm bulunmamaktadır. Burada Belediye’ye mahalli baskı uygulayarak projenin yürütmesi durdurulması isteniyor” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum