Ataköy Sahilindeki İnşaatlar Süresiz Olarak Durduruldu

14 Temmuz 2014
PAYLAŞ
Ataköy Sahilindeki İnşaatlar Süresiz Olarak Durduruldu

Bakırköy Belediyesi, mahkeme kararını gerekçe göstererek Ataköy sahilinde inşaatı süren projelerin çalışmalarını süresiz olarak durdurdu.

Bakırköy Belediyesi, mahkeme tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı doğrultusunda Ataköy sahilindeki inşatları mühürledi. Karara göre inşaat süresiz olarak mühürlendi.

Daha önce de Ataköy Sahil bölgesindeki inşaatların mahkeme kararıyla duracağını duyurmuştuk.

 

ATAKÖY SAHİL'DEKİ İNŞAATLAR MAHKEME KARARI İLE DURACAK

 

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, Ataköy sahildeki inşaatlarla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın itirazını reddederek yürütmeyi durdurma kararını onadı. Ataköy sahildeki inşaatların yapımına izin veren imar planları için, İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı vermişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Turizm Bakanlığı, karara itiraz ederek, yürütmeyi durdurma istemişti. Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu, itirazı reddederek yürütmeyi durdurma kararını onadı.

BAKIRKÖY BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Kararın onanması ve Bakırköy Belediye’sine ulaşması üzerine bugün işlem yapıldı. Bakırköy Belediyesi ekipleri, mühürleme yapmak için inşaat alanına gitti. Mühürleme işlemi öncesinde Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu kısa bir açıklama yaptı. Kerimoğlu, “Bölge İdare Mahkemesi’nin almış olduğu yürütmeyi durdurma kararlarını uygulamak için geldik. Kararlar gereğince Ataköy sahildeki yapılaşmalarla ilgili olarak belediyemizin üstüne düşen görev olarak mühürleme işlemini yapacağız. Biz hukukun aldığı kararları tartışmakla değil uygulama ile yükümlüyüz. Bundan sonraki süreçte de hukuka bağlı olarak hareket edeceğiz. Yürütmeyi durdurma kararları 159-160-161-162 parsellerle ilgili mühürleme yapacağız” diye konuştu.

MAHKEME EMRİNİ ASARAK MÜHÜRLEDİ

Başkan Kerimoğlu’nun açıklamasının ardından görevliler inşaat alanına giderek mühürleme için içeri girmek istedi. Belediye görevlilerinin alana girdiği sırada inşaat firması çalışanlarının engellemesiyle karşılaştı. Kısa süren tartışmanın ardından görevliler içeri girip mahkeme emrini asarak inşaatı mühürledi.

''HUKUKSUZ BİR UYGULAMA''

Mühürleme işlemi sırasında alana gelen TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu hukuksuz bir uygulama yapıldığını söyledi. Karaoğlu, “Bir mahkeme kararı var. Bu kararı yok sayamayız. Mahkeme kararlarını herkes uygulamak zorundadır. Ancak bu mahkeme kararının hükmünde bulunduğumuz arazideki projenin durdurulmasına yönelik bir hüküm bulunmamaktadır. Burada Belediye’ye mahalli baskı uygulayarak projenin yürütmesi durdurulması isteniyor” dedi.


"Ataköy Sahilindeki İnşaatlar Süresiz Olarak Durduruldu" haberine ait yorum yok

Yorum Yap