Ataköy Turizm Kompleksi’ne Kıyı İtirazı

11 Şubat 2016
PAYLAŞ
Ataköy Turizm Kompleksi’ne Kıyı İtirazı

Dati Holding'in 1,4 milyar TL'lik İstanbul Turizm Merkezi projesine itiraz geldi...

Dati Yatırım Holding'in Ataköy'de yaşama geçireceği İstanbul Turizm Merkezi Projesi'nin ÇED süreci geçtiğimiz günlerde başlamıştı. 1 milyar 460 milyon TL dev yatırımla hayata geçirilecek olan projenin ÇED raporuna Ataköy 1. Kısım Koruma ve Güzelleştirme Derneği itiraz etti.

İtiraz dilekçesinde kıyı kenar çizgisine dikkat çekilerek projenin yapılacağı parsellerin kıyı kanunu yönetmeliğine aykırı olduğu belirtildi. Yapılan itirazda 2/04/2013 tarihli ve 28606 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikteki maddelere atıfta bulunularak yapılacak yapıların kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilecekleri söylendi.

ATAKÖY TURİZM KOMPLEKSİ DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Depremde Maksimum Hasar

İstanbul Teknik Üniversitesi İstanbul Turizm Merkezi projesinin hemen yan parselinde yaptığı sondaj çalışmasında plaj kumu ve bataklık çökelleri tespit etmişti. Kenar çizgisi çekilirken jer iki alanı da içine alacak şekilde çizilmesi gerektiği belirtilirken bu alanın Sirkeci – Yeşilyurt sahil yoluna kadar uzandığı tahmin ediliyor.

Sondaj sonucunda hazırlanan raporlara bakıldığında uzmanlar, Ataköy sahildeki yapıların ve DATİ Holding tarafından yapılması planlanan projelerin kıyı kenar çizgisinin içinde ve sınırında kaldığını açıkladı. Birinci derece deprem bölgesi içinde kalan bu projelerin İstanbul'da olası bir depremde maksimum boyutta etkilenecekleri belirtildi.


"Ataköy Turizm Kompleksi’ne Kıyı İtirazı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap