Ataköy’de Deniz 600 Metre Doldurulacak

İstanbul Bakırköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

03 Haziran 2015
Ataköy’de Deniz 600 Metre Doldurulacak

Ataköy'de mega yat limanı projesi dahilinde deniz doldurularak yeni bir yapılaşma alanı oluşturulacağı ve burada 22 katlı otel, 3 farklı apart otel ile kafenin yer alacağı açıklandı.

Ataköy'de Deniz 600 Metre Doldurulacak

Proje kapsamında kruvaziyer gemilerinin yanaşabileceği Mega Yat Limanı, 22 katlı otel, 3 ayrı apart otel ve kafelerin yapılması planlanıyor. 'Mega Yat Limanı' adı altında yola çıkan yeni projede Ataköy sahilde tam 140 dönüm yani 140 bin metrekare deniz doldurularak yeni yapılaşma alanı yaratılıyor. Doğa için çok ciddi zararların olduğu bu doldurma rakamlarına mendirek ve yat limanının olduğu bölümün dahil olmadığını da belirtelim. Denizde 10 futbol sahası büyüklüğünde yeni bir kara oluşturulacak. Yeni yaratılan bölgeden ötürü denizin 600 metre daha uzaklaşacağı tahmin ediliyor.

Ataköy Turizm Kompleksi olarak bilinen alan içinde Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton İstanbul Ataköy Hotel, Ataköy Marina Hotel, Ataköy Marina ve Ataköy Marina Park yer alıyor. Bunun ön tarafına da deniz doldurularak büyük bir kurvaziyer gemilerin de yanaşabileceği Mega Yat limanı yapılacak. 1/1000 Ölçekli uygulama planları yapıldı, hali hazırda deniz dolgusu sürüyor. Trafiğin yoğun olduğu bu bölgede hafriyat kamyonları gemilerle taşınıyor. 140 bin metrekarelik yeni doldurulacak alanda 3 katlı ticaret ve Eğlence merkezi, 2 katlı lokanta ve Gazino, 2 katlı kongre merkezi, 5 katlı yönetim ofisi, 5 katlı tekne satış ofisi, 724 ve 320 araçlık açık Otopark ve ayrıca 5 ayrı yerde 32 araçlık açık Otopark, tekne onarım ofisleri, Yüzme havuzları yer alacak.konuthaberleri.com

Kıyı kenar çizgisi sınırına kadar yani bugün Galeria, Dünya Göz Hastanesi, Sheraton Otelleri'nin bulunduğu alanlara ise 70 metre yüksekliğinde 22 katlı otel, çok katlı otopark ve ticaret merkezi, AVM, 22 katlı 3 ayrı apart otel, kafe ve lokantalar yapılacak. Ataköy kıyı şeridinde inşa edilen yeni binaların tamamı apart otel olarak ruhsat almıştı. Fakat tamamının konut olarak satışları yapıldı. Yat limanı yani denize dolgu yapılan 14 hektar büyüklüğündeki yeni alanda ise yükseklik 15.50 olarak belirlendi. Ancak bu dolgu alanında ofis ve yönetim binalarının 5 katlı gösterilmesi ise kafa karıştırıyor. Bakırköy Belediyesi kendilerine şu ana kadar ruhsat başvurusu olmadığını, vaziyet planlarına göre doldurulacak alanın 14 hektar büyüklüğünde görüldüğünü açıkladılar. Hali hazırdaki çalışmaların ise mendirekler için bir dolgu olduğunun kendilerine söylendiği kaydedildi.

Üst Kullanım Hakkı Dati Holding'de

Ataköy Turizm Kompleksi, hala Türkiye Denizcilik sektörünün önde gelen isimlerinden Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu ve Metin Kalkavan tarafından kurulan Dati-Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat A.Ş. tarafından yönetiliyor. Üst kullanım hakkı Dati Holding'de olan arazinin sahibi ise TOKİ. Daha önce TOKİ ve Dati Holding Arazi için ihaleye çıkmış ancak katılan olmadığı için ihale iptal edilmişti. İhaleyle sadece Mubarek Mansimov'un sahibi olduğu Palmali Grubu ile Ferit Şahenk'in Doğuş Grubu temsilcilerinin ilgilendiği, Fettah Tamince'nin de HaliçPort'u almadan önce limana ilgi gösterdiği ancak daha sonra vazgeçtiği ileri sürüldü. Şimdi ise DATİ Holding'in liman inşaatına başladığı belirtiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Küçükyalı’da hayata geçirilen Hilltown AVM projesi 27 Ekim Cuma günü kapılarını açacak.

17 Ekim 2017


RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

Girişimciliğe teşvik edici çalışmalar yürüten RE/MAX Türkiye, gayrimenkul sektöründe çalışan ya da ç

17 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.