Ataköy’deki Galleria AVM Yıkılacak mı?

20 Ağustos 2015
PAYLAŞ
Ataköy’deki Galleria AVM Yıkılacak mı?

Türkiye'nin ilk alışveriş merkezi olan Ataköy'deki Galleria AVM'nin akıbeti ne olacak? İşte yanıtı...

Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın girişimiyle 1988 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk AVM’si Galleria Ataköy’deki İstanbul Turizm Merkezi projesi kapsamında yıkılarak dolgu yapılan alanda semt konseptinde yeniden yapılanacak.

Yatırımı gerçekleştiren DATİ Yatırım Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, yeni projenin en az 6 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyledi. Projeyi 5 yıl içinde bitireceklerini belirten Kıran, günlük 100-120 bin ziyaretçi hedeflediklerini söyledi. Kıran “Geçmişte burayı nasıl Regata’dan Ataköy Marina Park’a dönüştürdüysek, İstanbul Turizm Merkezi de insanımızın nefes alacağı, denize kavuşacağı bir yer olacak. Biz İstanbullular’ın yalnız alışveriş için değil zaman geçirmek için de buraya gelecekleri iddiasını taşıyoruz” açıklamasında bulundu.

DEV PROJE 3 FAZDAN MEYDANA GELİYOR

Kıran’ın verdiği bilgilere göre, 500 bin metrekare bir alan üzerine gerçekleştirilen proje, 3 fazdan oluşuyor. Birinci fazda yer alan Mega Yat Limanı inşaatı son hızla sürüyor. Mevcut Ataköy Marina’nın 550 yat kapasitesi ile hizmet verdiğini hatırlatan Kıran, 230 mega yat kapasiteli yeni limana önümüzdeki yaz tekne bağlanır hale geleceğini söyledi. Projenin ikinci fazında alışveriş, kongre, sinema ve performans sanatları merkezleri, spor tesisleri, restoran, cafe, yürüyüş parkurları, yaşam alanı ve otellerin yer alacağını anlatan Kıran “Mevcut 285 odalı Sheraton Oteli hizmet vermeye devam edecek. Ayrıca JW Marriot ile 500-550 odalı bir otelin yapımı için ön protokol imzaladık” diye konuştu. Galleria’nın da bu bölümde yeniden yapılanacağını anlatan Gökhan Kıran “Galleria’da 180 civarında ticari alanımız var. Bu sayıyı 450-460’a çıkaracağız. Yenisini devreye sokup eskisini devre dışı bırakacağız.

200 DÖNÜM YEŞİL ALAN

İkinci fazda modern görünümlü yeni bir semt alanı kurguluyoruz. Bakırköy’e iç yollarla bağlayacağız” diye konuştu. Kıran "Toplamda 200 bin metrekare yeşil alan yapacağız. Dolgu alanında ise tek parça 45 bin metrekare ormanlık alan olacak" dedi.

1 EKİM 2017'DE AÇILACAK

Star gazetesinde yer alan habere göre; JLL Türkiye Başkanı Avi Alkaş ise 4. nesil AVM’ olarak tanımladığı yeni Galleria’nın emeklilik projesi olacağını belirterek “1 Ekim 2017’de açmayı planlıyoruz” dedi.


"Ataköy’deki Galleria AVM Yıkılacak mı?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap