Atakule GYO’dan Atakule AVM Açıklaması

Ankara Çankaya'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

12 Aralık 2015
Atakule GYO’dan Atakule AVM Açıklaması

Atakule GYO, Atakule AVM hakkında basında çıkan haberler hakkında yazılı açıklama yaptı. İşte o açıklama...

Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Atakule AVM hakkında basında çıkan haberlere istinadan yazılı açıklamada bulundu.

Atakule GYO tarafından KAP'a yapılan yazılı açıklama şöyle;
"11 Aralık 2015 tarihinde bazı basın yayın organlarında yer alan, mülkiyeti şirketimize ait olan Atakule Alışveriş Merkezi ile ilgili haberler tam olarak gerçeği yansıtmamakta olup, bu hususta kamuoyunun aydınlatılması zorunluluğu doğmuştur.

Basında yer alan habere konu olan mahkeme kararı, şirketimiz tarafından 3 Aralık 2015 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması ile kamuoyuna duyurulmuş olan, Ankara 4. İdare Mahkemesi'nin 2014/214E., 2015/1293K. sayılı ve 16.10.2015 tarihli kararıdır.

Söz konusu mahkeme kararında, T.C. Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Atakule Alışveriş Merkezi'nin kule bölümü korunmak suretiyle alçak kütlesinin yıkımı hususunda şirketimize verilmiş olan 21 Kasım 2013 tarihli ve 66770991-1649 sayılı ilk yıkım ruhsatının, 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 8/1-(j) maddesine aykırı olarak, T.C. Ankara Valiliği Mimari Estetik Komisyonu'nun görüşü alınmaksızın verildiği gerekçesiyle, usuli eksiklik nedeniyle iptaline karar verilmiştir.

Bahse konu dava dosyasında daha önce Ankara Bölge İdare Mahkemesi 1. Kurulu'nun 2014/1943 Y.D. İtiraz sayılı ve 09.04.2014 tarihli kararıyla, yine aynı gerekçe ile yıkım ruhsatının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.
Bu karara istinaden Şirketimiz, yasa ve usule uygun yeni bir yıkım ruhsatı düzenlenmesi talebi ile T.C. Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne yeniden başvurmuş olup, bu başvuruya istinaden ve bu defa T.C. Ankara Valiliği Mimari Estetik Komisyonu'nun da olumlu görüşü alınmak suretiyle, 18.09.2014 tarih ve 22975 sayılı yıkım ruhsatı düzenlenmiştir.

T.C. Ankara Valiliği Mimari Estetik Komisyonu olumlu görüşünü, ilgili yasal mevzuat hükümlerinin yanı sıra, Atakule Alışveriş Merkezi'nin eser sahipliği ile ilgili tüm haklarının, eski proje müellifi ile Şirketimiz arasında imzalanmış olan 30 Haziran 2004 tarihli sözleşme ile bedeli karşılığında şirketimize devredilmiş olmasına dayandırmıştır.

Atakule Alışveriş Merkezi'nin alçak kütlesinin yıkım işlemleri, ilgili yasal mevzuata ve usule uygun biçimde düzenlenmiş olan 18 Eylül 2014 tarih ve 22975 sayılı yıkım ruhsatına istinaden sürdürülmüştür.
Atakule Alışveriş Merkezi'nin eski proje müellifi ise, Şirketimiz aleyhine Ankara 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin 2013/330E. sayılı dosyasında "Manevi Haklara Tecavüzün Önlenmesi" talebi ile 6 Aralık 2013 tarihinde ikame etmiş olduğu davadan 1 Temmuz 2014 tarihinde feragat etmiş olup, Mahkemece "davanın açılmamış sayılmasına" karar verilmiştir.

Bu itibarla, basın ve yayın organlarında yer alan haberlerin aksine, Atakule Alışveriş Merkezi'nin alçak kütlesinin yıkımı hususunda, gerek yıkıma dayanak teşkil eden ruhsat, gerekse eski proje müellifinin hakları bakımından her türlü işlemin ilgili yasal mevzuat ve usule uygun olarak gerçekleştirildiğini, hukuka aykırı herhangi bir durumun söz konusu olmadığını kamuoyunun bilgisine sunarız."HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Hilltown AVM Küçükyalı 27 Ekim’de ziyaretçilere açılacak

Küçükyalı’da hayata geçirilen Hilltown AVM projesi 27 Ekim Cuma günü kapılarını açacak.

17 Ekim 2017


RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

RE/MAX Türkiye ücretsiz kariyer semineri düzenleyecek

Girişimciliğe teşvik edici çalışmalar yürüten RE/MAX Türkiye, gayrimenkul sektöründe çalışan ya da ç

17 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.