Ataşehir – Ümraniye Sınırı Değişiyor

İstanbul Ataşehir'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

10 Eylül 2014
Ataşehir – Ümraniye Sınırı Değişiyor

İstanbul Anadolu yakasında bulunan Ataşehir ve Ümraniye ilçelerinin sınırları yeniden çiziliyor.

TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 'torba tasarıya', AK Partili milletvekillerinin verdiği önergenin kabul edilmesiyle, yeni bir madde eklendi. Buna göre, İstanbul'da Ataşehir ve Ümraniye İlçeleri'nin sınırları yeniden belirleniyor. Bu yapılırken, 04 ve E-80 karayolu, sınır olarak tayin ediliyor.

Bu önergeye karşı çıkan muhalefet, önergeyle, Ataşehir İlçesi sınırları içerisinde yer alan Barbaros Mahallesi'nin Ümraniye İlçesi'ne geçtiğini savundular. MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, AK Parti'nin tasarıya yeni madde ihdas etmesini eleştirdi.

MAHKEME 4 AY ÖNCE BİTİRMİŞ

AK Partililerin gece yarısı önergesi ile CHP’li Ataşehir Belediyesi’den AK Partili Ümraniye Belediyesi’ne aktarılan Barbaros Mahallesiyle ilgili düzenlemenin gerekçesini Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, “Vergi ve ruhsat işlemlerinde Ataşehir ile Ümraniye arasındaki flulukları çözen ama hiçbir şeyi değiştirmeyen bir uygulama getiriyoruz” sözleriyle açıklamıştı. Ancak ortaya çıkan yeni bir mahkeme kararı, bu konudaki flulukların yargı eliyle çözüldüğünü ortaya koydu.

CHP’li Müslim Sarı’nın basın toplantısıyla açıkladığı mahkeme kararına göre, bölgede arazisi bulunan Emlak Konut Gayrimenkul ortaklığı geçen yıl Barbaros Mahallesi’nde bulunan taşınmazları için mahkemeye başvurdu ve vergilerini Ümraniye Belediyesi’ne ödediğini belirterek, “Ataşehir Belediyesi bu araziler için benden vergi alabilir mi” diye sordu.

Habertürk'te yer alan habere göre, davayı görüşen İstanbul 18. Vergi Mahkemesi bu konuda tartışmaları ortadan kaldıran bir karar verdi. Mahkemenin 23 Mayıs 2014 tarihinde verdiği kararda, “Olayda dava konusu parsellerin Barbaros Mahallesi içinde kaldığı açıkça görülmektedir. 2008 yılında çıkarılan 5747 sayılı kanun ile de söz konusu Barbaros Mahallesi’nin tamamının Ataşehir Belediyesi’ne katıldığı hüküm altına alınmıştır. Ortada böyle bir kanuni düzenleme varken, söz konusu parsellerin belediye meclisi kararı veya valilik onayıyla sınırlarının değiştirilmesi mümkün olmadığından, vergide yetki olan belediyenin Ataşehir Belediyesi olduğu sonucuna varılmıştır” denildi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.