Atatürk Havalimanı Kapatılacak Mı?

İstanbul Bakırköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

06 Kasım 2015
Atatürk Havalimanı Kapatılacak Mı?

3. Havalimanı'nın yüklenici firmalarından Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Atatürk Havalimanı kapatılacak mı soruna cevap verdi. İşte Akın'ın cevabı...

Yapım çalışmaları devam eden 3. Havalimanı'nın yüklenici firmalarından Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın Adana’da gerçekleştirilen İnavasyon Haftası etkinliklerinde konuştu. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Akın'a 3. havalimanı yapıldığında Atatürk Havalimanı’nın ne olacağı yönünde bir soru yöneltti.

Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, 3. havalimanı yapıldığında Atatürk Havalimanı’nın kapatılıp kapatılmayacağının henüz net olmadığını, 3. havalimanı yapıldığında İstanbul’un tüm ihtiyacına cevap verecek bir havalimanı olacağını dile getirdi. Akın, 3. havalimanı Atatürk Havalimanı’ndan daha büyük olduğunu ve bunun için de bütün uçakların oraya gitme şartının bulunduğunu söyledi.

3. Havalimanı'nın yap-işlet-devret sistemiyle yapıldığını hatırlatan ve yapan firmaların oranın işletim gelirinden yatırımın borcunu geriye ödeyebilmeleri için bütün uçakların oraya gitmesi gerektiğini anlatan Hamdi Akın, "Dediğim gibi kapatılmayabilir ama kapatılmazsa bütün uçakların oraya gitmemesi gibi bir durum ortaya çıkabilir. Bu sefer yolcu sayısı bölünür, havayolu şirketleri bölünür, bu da kolay bir operasyon olmaz" şeklinde konuştu.

Bu zamana kadar Atatürk Havalimanı'nın kapatılmasının konuşulmadığı hep başka amaçla kullanılabileceği yönünde açıklamalar olduğunu hatırlatan Akın, "Şuana kadar hükümetin açıklamaları da hep bu doğrultuda. Yani kapanacak diyen pek yok aslında ama başka amaçla kullanılacağını söylüyor. Yani ufak uçaklar için yada bazı charterlar için kullanılacağını düşünüyoruz. Çünkü o bölgedeki yapılaşma da Bakırköy civarındaki yapılaşmanın tamamı o havaalanına endeksli. O havaalanı olmadığı zaman onun etrafındaki otellerin çoğu çok zor duruma düşecekler. Yani Atatürk Havalimanı’na sadece bir havalimanı olarak bakmamak lazım. Onun etrafındaki yapılaşma da yani havaalanına yakın olduğu için değerli. Havaalanını oradan alırsanız o değerler de farklı noktalara gelecek, o da bir sorun. Sanıyorum bir çözüm bulunur." diyerek sözlerini sonlandırdı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evi olarak gösterilen Villa Les Cedres malikanesinin fiyatı 686 milyon dolar düşt

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.