AVM Ciro Endeksi Eylül’de Yüzde 8,2 Arttı

AVM Ciro Endeksi Eylül 2015'te geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 artış gösterdi...

06 Kasım 2015
AVM Ciro Endeksi Eylül’de Yüzde 8,2 Arttı

AVM Ciro Endeksi Eylül 2015'te geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2 artış gösterdi...

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi Eylül 2015 açıklandı. Endekse göre Eylül 2015 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,2'lik bir artışla 185 puan oldu.

AVM Endeksi verileri üçüncü çeyrek bazında değerlendirildiğinde geçtiğimiz yılın aynı üçüncü çeyreğine göre yüzde 13,9 oranında artışla 188 puana ulaştı. AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Eylül 2015’te bir önceki yılın aynı ayına göre 14 puan arttı ve verimlilik m2 başına 760 TL’ye ulaştı.

2015 Eylül döneminde kategoriler bazında ciro endeksi geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 14’lük bir artış olduğu belirlendi. Yüzde 27’lik artışla en yüksek ciro artışı teknoloji kategorisinde yaşandı. Ayakkabı-çanta kategorisinde yüzde 25, yiyecek kategorisinde yüzde 19, hipermarket kategorisinde yüzde 11 ve giyim kategorisinde yüzde 8’lik artış olurken diğer alan cirolarında değişim yaşanmadı.

Ziyaret sayısı endeksine bakıldığında ise Eylül 2015'de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1’lik artış oldu. Ziyaret sayısı endeksi üçüncü çeyrek bazında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 7,1’lik bir artışla 106 puana ulaştı.

Sonuçları değerlendiren Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, "AVM endeksi Eylül 2015 döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 8,2 oranında arttı. Üçüncü çeyrek verilerine baktığımızda da ciro artışının yüzde 13,9’a ulaştığını görüyoruz. Eylül ayı AVM ve perakende sektörü için yaz tatili sonrası yeni sezonun başladığı okula dönüşle birlikte gerek ciro gerekse ziyaretçi sayısında önemli artışların yaşandığı bir ay. Bu yıl tüm bu etkenlerin yanı sıra 9 günlük uzun Kurban Bayramı tatili de sektörü olumlu etkilemiş ve cirolarda yüksek artışa ulaşılmıştır. AVM sektörünün Eylül ayıyla birlikte ilk 2 çeyrekte olduğu gibi 3. Çeyreği de artışla tamamlaması 2015 yılını tahminlerimizin biraz daha üzerinde bir cirosal büyümeyle kapatacağı yönündeki olumlu sinyaller daha da artmıştır" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evi olarak gösterilen Villa Les Cedres malikanesinin fiyatı 686 milyon dolar düşt

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.