AVM Ciro Endeksi Mayıs 2016 Sonuçları Açıklandı

01 Temmuz 2016
PAYLAŞ
AVM Ciro Endeksi Mayıs 2016 Sonuçları Açıklandı
AVM Endeksi’nin Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Bunga göre AVM ciro endeksi bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 4.3’lük artış gösterdi....

Alışveriş Merkezler ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin Mayıs ayı sonuçları açıklandı. Verilere göre ciro endeksi Mayıs 2016 döneminde bir önceki yılın Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 4,3’lük bir artışla 196 puana ulaştı ve verimlilik metrekare başına 747 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 837 TL, Anadolu’da 687 TL olarak gerçekleşti.

EN YÜKSEK ARTIŞ YİYECEKTE
Geçtiğimiz yılın Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında 2016 Mayıs döneminde kategoriler bazında endeks yüzde 4’lük bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı ise yiyecek kategorisinde yüzde 12’lik artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayı ile karşılaştırıldığında Mayıs 2016’da ayakkabı-çanta kategorisi yüzde 11, hipermarket kategorisi yüzde 9, giyim kategorisi yüzde 4, AVM’lerdeki diğer* alan ciroları yüzde 2 2 artış kaydederken teknoloji hipermarket ciroları yüzde 1 oranında düşüş gösterdi

ZİYARETÇİ SAYISINDA DEĞİŞİM YOK
Mayıs 2016 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde bir değişim yaşanmadığı gözlenmiştir.

TOPARLANMA BAŞLADI
“2016’da yaşanan terör olayları dolayısı ile yaşanan olumsuz süreçler sonrası Mart 2016’da azalan AVM’lerin ciro ve ziyaretçi sayıları, Nisan ayında baharın da başlaması, havaların ısınması, sezon değişimi ve tüketimde beklenen artışın yaşanmaya başlanması ile tekrar toparlanarak yükselişe geçtiğini belirten AYD Başkanı Hulusi Belgü, Ramazan aylarında gıda perakendesi başta olmak üzere bir miktar ciro artışı yaşanması söz konusu olabilir” dedi.
"AVM Ciro Endeksi Mayıs 2016 Sonuçları Açıklandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap