AVM Ciroları Ağustos’ta Yüzde 15,4 Arttı!

AVM Ciro Endeksi Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 artarak 187 puana geldi...

08 Ekim 2015
AVM Ciroları Ağustos’ta Yüzde 15,4 Arttı!

AVM Ciro Endeksi Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15,4 artarak 187 puana geldi...

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi'nin ağustos ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi ağustosta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 15,4 yükseldi ve 187 puana çıktı.

AVM'lerdeki kiralanabilir alan başına düşen cirolar ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre 25 puan artarak metrekare başına 713 liraya ulaştı. Verimlilik, İstanbul'da 772 lira, Anadolu'da ise 674 lira oldu.

Aynı dönemde kategoriler bazında ciro endeksinde de yüzde 15'lik bir artış yaşandı. En yüksek ciro artışı ise yüzde 30 ile "diğer alan" cirolarında görüldü. Bunu, yüzde 22 ile teknoloji, yüzde 13 ile yiyecek, yüzde 10 ile giyim ve ayakkabı-çanta, yüzde 8 ile de hipermarket kategorileri izledi.

Ziyaret sayısı endeksinde ise yüzde 4'lük bir artış kaydedildi. Söz konusu endeks, Ağustos 2015 döneminde 104 puana ulaştı.

"2015 başından bu yana artış oldu"
Açıklamada görüşlerine yer verilen AYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM Endeksi'nin 2015 yılının başından bu yana bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sürekli arttığını dile getirdi. Belgü, şunları kaydetti:

"Önemli miktarlarda harcama yapan Orta Doğu ülkeleri ağırlıklı yabancı turist varlığını, kış dönemine oranla daha durgun geçen yaz sezonundaki bu artışların en önemli nedeni olarak görüyoruz. Bunun yanı sıra sezon indirimlerinin başlamış olması da giyim ve ayakkabı-çanta gibi sezonluk ürün kategorilerinde ciro artışını beraberinde getirdi.

Sektör olarak ani kur artışlarının yaşandığı ağustos verilerini dikkatli takip ediyorduk. Bu nedenle yaşanan artış tüketici eğilimleri açısından da anlamlı. Kasım ayı başında açıklanacak eylül ayı ve 3. çeyrek verilerinin de benzer bir seyir izleyeceğini düşünüyoruz." HürriyetHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak Belediyesi, Konak'ta yeni spor tesisi ve kapalı pazar yeri inşa etmeye hazırlanıyor...

27 Nisan 2017


Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Ünlü Hollywood yıldızı Marilyn Monroe'nun Los Angeles'ta yer alan evi 6.9 milyon dolara satılıyor...

27 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat