AVM'lerde de kira sorunu yaşanmaya başladı

Konutlardan sonra AVM kiralarında da artışlar olduğu belirtiliyor.

02 October 2021
AVM'lerde de kira sorunu yaşanmaya başladı Türkiye genelinde son aylarda konut kira fiyatlarında daha önce görülmemiş düzeyde artışlar yaşandı. Fahiş artışların önüne geçilemezken AVM'lerde de benzer kira sorununun başladığı aktarıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, ülke genelinde kiralık konutlarda yaşanan sıkıntının bir benzerinin mağazaların ve markaların yeni sözleşmelerde AVM'ler için yaşadığını belirten Zincir Mağazalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Tınastepe, "AVM'ler ve mülk sahipleri eski sözleşmenin çok üstünde fiyatlar talep ediyor. Şu an yönetilebilir durumda ama böyle bir trendin başladığını not etmekte fayda var" dedi.

İthalat politikaları ve kurda yaşanan artış nedeniyle markaların iç piyasaya yöneldiğini söyleyen Tınastepe, "İthal ürünlerin Türk tüketicisine hitap eder tarafı kalmadı. Markalarda yerli kaynakları kullanma eğilimi başladı. Üyelerimiz son üç yılda sattıkları yabancı ürünlerin payı yarı yarıya azaldı" şeklinde konuştu.

"YETKİLİLERDEN ÖNLEM BEKLİYORUZ"

Zincir Mağazalar Derneği'nin ülkenin en önemli perakendeci üyeleriyle birlikte 320 milyar TL seviyesinde bir ciroyu temsil ettiğini belirten Tınastepe, "Ülke çapında 50 bin satış noktasında 300 bin çalışanımızla ekonomimiz ve halkımız için en büyük katkıyı sunmak için çalışıyoruz. Türkiye'nin en yıkıcı sorunu olarak gördüğümüz işsizliğe karşı teşvik, hibe ve destek mekanizmaların devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.

Gıda dışı zincir marketler olarak tüketicinin fiyat zamlarına verdiği tepkiden biraz daha farklı şekilde etkilendiklerinden bahseden Tınaştepe, "Yüksek fiyatlar ilk olarak mutfakta kendini gösteriyor. Yüksek fiyatlara karşı bizim ürünlerimiz ile ilgili ihtiyaçlar ertelenebiliyor. Ama genel olarak ürünlerdeki fiyat artışının devam edeceğini söyleyebilirim. Girdi maliyetleri, enerji ve navlun ücretleri arttıkça ürünlerin fiyatı da artacak. Maliyetler olumsuz etkileniyor. Bu konuda yetkililerin hızlı ve etkin önlemler almasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum