AVM'lerde kontrollü açılış gündemde

AVM'lerin yeniden açılışa hazırlanması kamuoyunda tartışmaları doğurdu.

28 April 2020
AVM'lerde kontrollü açılış gündemde Mart ayının ikinci haftasından itibaren ülkemizde görülen koronavirüs salgını nedeniyle AVM'ler kapılarını ziyaretçilere kapatmıştı. Yetkililer tarafından ülke içindeki salgının kontrol altında olduğunun duyurulmasından sonra AVM'lerin yeniden açılışı gündeme geldi.

AVM'lerin son durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının duyulmasıyla birlikte AVM'lerin kapılarını kapattığını hatırlatarak, "Biz pandemi başladığı anda AVM'lerin kapatılmasıyla ilgili bir tavsiye kararı aldık ve bunu uyguladık. Bizim için önemli olan halkın sağlığıdır" diye konuştu.

11 MAYIS İŞARET EDİLDİ

Sözcü'den Uğur Enç'in aktardığı habere göre, perakendecilerin kapatma kararından sonra AVM'lerin de kapatmak zorunda kaldığını belirten AYD Başkanı Hüseyin Altaş, "Biz ilk etapta kontrollü olarak devam etmeyi düşünüyorduk. Ancak olmadı. Bu aşamada ad AVM'lerin açılması için perakendecilerin talebinin oluşması lazım. Ben AVM'leri açacağım ama büyük firmalar kepenklerini kaldırmayacak. Böyle olmamalı. Perakendeciler gerekli talebi bize iletirse ve Bilim Kurulu da bir mahsur görmezse biz 11 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak açılışa hazırız" şeklinde konuştu.

11 Mayıs için planlanan kademeli açılışın detaylarından bahseden Altaş, "Kent olarak bir ayrım yapmamız ne kadar mümkün bilmiyorum. Bütün kentlerde aynı anda açılış olabilir. Talebin yoğun olduğu kentlere öncelik tanınabilir. Açılacak olan AVM'ler için tek tek inceleme yapılmalı. Kapalı ve açık mimarideki AVM'ler incelenmeli. İlk etapta açık mimarideki AVM'ler açılabilir. Caddeye olan cephesi geniş olan AVM'ler daha kolay açılabilir. Kapalı mimarideki AVM'lere ise en son sıra gelecektir" ifadelerini kullandı.

HAZİRAN AYINDA TAM KAPASİTE

AVM'lerin 11 Mayıs'tan itibaren kademeli olarak, Haziran ayı başından itibaren ise tam kapasite açılmasını planlandığını belirten Altaş, "Perakendeci, 'Hayır ben açmıyorum' dediğinde bunun hukuki sonuçlarına katlanır. Biz bugüne kadar elimizi taşın altına koyduk, kira almadık. Perakendecinin de artık hem AVM'ler hem de vatandaş için adım atması lazım" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum