Avrupakent GYO halka arz için SPK’ya başvurdu

Düzenli kira getirili ve yüzde 99’un üzerinde doluluk oranına sahip portföyü olan Avrupakent GYO, şirket paylarının Ak Yatırım liderliğinde halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurumu’na (SPK) başvurdu.

04 November 2023
Avrupakent GYO halka arz için SPK’ya başvurdu Artaş Holding ve Avrupakent GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Avrupakent GYO yaklaşık 20 milyar TL değerinde portföye sahip, 2022'de 2,4 milyar TL, 2023'ün ilk yarısında 1 milyar TL'nin üzerinde ciro üreten, finansal borcu bulunmayan bir şirket. Şirketimizin Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayına bağlı olmak üzere halka arzı için ilk adımı attık. Halkımızı da şirketimize ortak etmekten büyük mutluluk duyacağız. Esas sözleşmemizde dağıtılabilir karımızın %50'sini her yıl temettü olarak dağıtmayı taahhüt ettik" dedi.

Avrupa Konutları markasının yaratıcısı Artaş Holding’in, AVM, otel, ticari üniteler, satışa hazır konut projeleri ve devam eden konut projeleri olmak üzere, düzenli kira getirili, çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olan iştiraki Avrupakent GYO, halka arz için harekete geçti. Ak Yatırım liderliğinde talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilecek halka arzda şirketin çıkarılmış sermayesi 335 milyon TL’den 400 milyon TL’ye yükseltilecek. 65 milyon TL nominal değerli paylar sermaye artırımı, 35 milyon TL nominal değerli paylar ortak satışı şeklinde halka arz edilecek. Halka arz edilecek payların %78'inin yurt içi bireysel yatırımcılara, %2’sinin Grup çalışanlarına, %20’sinin yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis edilmesi planlanıyor.

“Dağıtılabilir karımızın yüzde 50’sini temettü olarak dağıtacağız”

Avrupakent GYO markasıyla farklı bir GYO olmak için yola çıktıklarını belirten Artaş Holding ve Avrupakent GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Bugün Avrupakent GYO yaklaşık 20 milyar TL değerinde portföye sahip, 2022'de 2,4 milyar TL, 2023'ün ilk yarısında 1 milyar TL'nin üzerinde ciro üreten, finansal borcu bulunmayan bir şirket. Müşterileri odağına alan anlayışı, nitelikli kiracı karması, yüzde 100’e yakın doluluk oranları ve sürdürülebilir büyüme stratejisi sayesinde ülkemizin en önemli GYO’larından biri. Şirketimizin Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayına bağlı olmak üzere halka arzı için ilk adımı attık. Halkımızı da şirketimize ortak etmekten büyük mutluluk duyacağız. Esas sözleşmemizde dağıtılabilir karımızın %50'sini her yıl temettü olarak dağıtmayı taahhüt ettik. Sürekli büyüme, daima artan verimlilik, daha çok istihdam ve ülke ekonomisine daha yüksek katkı sağlama hedeflerimiz doğrultusunda, bütün paydaşlarımıza daha fazla değer üretebilmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Halka arzdan elde edecekleri gelirin nasıl kullanılacağını da anlatan Çetinsaya, şunları söyledi: “Elde edeceğimiz gelirin yüzde 80’ini yatırım finansmanı olarak değerlendireceğiz. Türkiye genelinde kiralanabilir ticari ünite, proje geliştirilecek arsa, AVM ve otel yatırımlarında kullanmayı planlıyoruz. Yüzde 20’lik kısmı ise Şişli’de hayata geçireceğimiz projemizde kullanacağız. Proje tamamlandığında tüm bağımsız bölümleri kiraya vererek şirketin portföyünü daha da güçlendireceğiz.”

Düzenli kira getirili çeşitlendirilmiş portföy

Avrupakent GYO’nun toplam değeri yaklaşık 20 milyar TL olan gayrimenkul portföyünün içinde ağırlıklı olarak AVM, otel ve ticari üniteler olmak üzere, satışa hazır konut projeleri ile devam eden ve ruhsat aşamasında konut projeleri yer alıyor. Şirket, yüzde 99’un üzerinde doluluk oranlarına sahip Forum Trabzon, ArenaPark ve ArmoniPark AVM, toplam 638 yatak kapasiteli Radisson Residence Avrupa TEM ve Mövenpick Living Çamlıvadi ve Artaş İnşaat kalitesiyle hayata geçen projelerin ticari alanları ile çeşitlendirilmiş geniş bir portföye sahip. Şirketin portföyünde aynı zamanda Avrupa Konutları Çamlıvadi, Şişli projesi, Damga Yapı Feza Park Villaları ve Demir Life projesi de yer alıyor. Artaş İnşaat ile yapı müteahhitliği sözleşmesi imzalanan Şişli projesi kapsamında 102 konut ve 17 ticari alan hayata geçirilmesi planlanıyor. Proje tamamlandığımda tüm bağımsız bölümlerin kiraya verilmesi hedefleniyor. Avrupa Konutları Çamlıvadi projesinde son durum itibariyle satışa hazır 198 adet bağımsız bölüm bulunuyor. Aynı zamanda Büyükçekmece'de Damga Konut Yapı tarafından kat karşılığı hayata geçirilen Damga Yapı Feza Park Villaları projesinde Avrupakent GYO'nun hissesinde 9 lüks villa bulunuyor. Demir Grup tarafından Büyükçekmece'de kat karşılığı inşa edilen Demir Life projesi kapsamında ise şirketin hissesinde 287 konut ve 18 ticari alan yer alıyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum