Avrupalı Bankaların Sorunlu Gayrimenkul Kredileri

Geçmişte birçok banka, gayrimenkul ürün yelpazesini geniş tutup fırsatları değerlendirmek adına sınırlarını zorlayarak kredi verdi veya yatırım yaptı.

11 Ağustos 2014
Avrupalı Bankaların Sorunlu Gayrimenkul Kredileri

Geçmişte birçok banka, gayrimenkul ürün yelpazesini geniş tutup fırsatları değerlendirmek adına sınırlarını zorlayarak kredi verdi veya yatırım yaptı.

Düzenleyen: Tugay TOPÇu / Yeniemlak.com

Cushman & Wakefield’ın yayınladığı 'European Real Estate Loan Sales Market (Avrupa Gayrimenkul Kredi Satım Pazarı)' raporunda aynı bankaların artık, bildikleri sektörlere ve stratejileri ile yüzde yüz örtüşen gayrimenkullere odaklanıp, bu kriterlere uymayan projeleri veya kredileri elden çıkarma yönünde bir eğilimleri olduğu gözlemleniyor. Bankalar bu stratejilerini uygularken piyasaya da hareketlilik kazandırıyorlar. Varlık yönetim şirketleri, 2014 yılının ilk yarısında Avrupa’da toplam gayrimenkul ve gayrimenkul kredi satışlarında sahip oldukları yüzde 64 pay ile çok önemli rol oynuyor.

2014 yılının ilk yarısında gayrimenkul kredileri ve gayrimenkul satışlarının toplam piyasa büyüklüğü yaklaşık 41 milyar euroya erişti. Bu rakam 2013 yılının ilk yarısıyla karşılaştırıldığında yüzde 61 ve 2013 yılı toplamı ile kıyaslandığında yüzde30 artış gösterdi. Dikkat çeken diğer bir nokta ise ortalama her bir işlem hacminin 346 milyon eurodan 621 milyon euroya yükselmesi oldu. Bu durum bu sene dev işlemlerin öne çıktığını vurguluyor. Bölge olarak ise Güney Avrupa işlem yoğunluğu ile dikkat çekerken, özellikle İspanya çok büyük hareketliliğe sahne oldu.

İLK 6 AYDA 397 MİLYON EURO

Yılın ikinci çeyreğinde 6 milyar euro işlem hacmi ile Avrupa’da gerçekleşen bütün işlemlerin yüzde 29’unu oluşturdu. Böylelikle İspanya büyük gayrimenkul balonundan sonra çok ciddi bir ivme kazandığını ortaya koymuş oldu. Türkiye ile kıyaslandığında ise, toplam gayrimenkul yatırımlarının 2014’ün ilk 6 ayında yaklaşık 397 milyon euroyu bulduğu görülüyor.

BANKALAR ÖNCEDEN ÖNLEMİNİ ALDI

Bahsi geçen dev işlemler piyasada çok ciddi bir indirimle gerçekleşebiliyor. Bunun en iyi örneği ise İspanya’da Catalunya Banc’ın 6,4 milyar euro değerindeki konut kredisi portföyünü yüzde 44 oranında bir indirimle 3,6 milyar euroya Blackstone’nun devralması oldu. Bankaların verimsiz kredilerinden kurtulmasında BDDK tarafından yürürlüğe sokulan Basel III kriterlerinin şüphesiz çok büyük etkisi oldu. Görünen o ki, 31 Mart 2019 tarihine kadar uyulması gereken bu kriterlere ilişkin bankalar şimdiden önlemlerini almaya başladı.

3,5 MİLYAR EUROLUK YATIRIM

Piyasanın yüzde 77’sine sahip olan en büyük oyuncular yine Amerika menşeli özel sermaye şirketleri oldu. En büyük yatırımcılar ise sırasıyla Lone Star, Cerberus, CarVal Investors, Türkiye’de de aktif olan Blackstone ve Oaktree Capital. Ama aynı zamanda piyasalarda yeni yatırımcı profili de oluşmaya başladı. Özellikle İrlandalı ve İspanyol Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO) topladıkları finansal kaynak açısından dikkatleri üzerlerine çekti. Önümüzdeki yıllarda sadece bu GYO’lar tarafından İrlanda ve İspanya gayrimenkul piyasalarında 3,5 milyar euro yatırım yapılması öngörülüyor.

ŞİRKET EVLİLİKLERİ DESTEKLİYOR

Bu hareketliliği, bu dönemlerde söz konusu olan piyasanın konsolidasyonu çerçevesinde gerçekleşen dev gayrimenkul geliştirme şirketlerinin evlilikleri destekleyecektir. Konsolidasyon sürecinde satın alınan şirketlerin gayrimenkul varlıkları aynı şekilde gözden geçirilecek ve yine satışlar söz konusu olacaktır.

AVRUPA'DA GAYRİMENKUL PİYASASI HAREKETLİLİĞİNİ SÜRDÜRECEK

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan Cushman&Wakefield pazar analizi raporu da 2014’ün ikinci çeyreğinde yabancı yatırımcıların Türkiye’de ofis ve perakende varlıklarına yatırım yapma konusunda daha rahat ve arayış içinde olduklarını gözler önüne serdi. Bütün bu veriler Avrupa gayrimenkul piyasası önümüzdeki dönemde de hareketli olmaya devam edeceğini gösteriyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.