• Emlak Haberleri
  • Azalan kiralık konut stoku öğrencileri düşündürüyor

Azalan kiralık konut stoku öğrencileri düşündürüyor

Üniversitelerin açılmaya hazırlanmasıyla şehirlerde emlak piyasası oldukça hareketlendi.

19 August 2021
Azalan kiralık konut stoku öğrencileri düşündürüyor Üniversiteler yüz yüze eğitime hazırlanırken diğer yandan üniversitelere yeni kayıt yaptıracak öğrencilerin barınma gereksinimleri öne çıkıyor. Üniversiteler için tercih dönemi yarın sona eriyor. Yerleşim sonuçlarının açıklanmasından sonra özellikle üniversiteli nüfusunun yoğun olduğu şehirlerin emlak piyasasının daha da hareketlenmesi bekleniyor.

Posta'da yer alan habere göre, koronavirüs salgını sebebiyle sekteye uğrayan yüz yüze eğitimin devamlılığındaki belirsizlik hem de kiralık konut sıkıntısı sebebiyle artan fiyatlar öğrencileri bu sene daha da zorlayacak.

YÜZDE 20'LİK ARTIŞ

Kiralık konut bulmanın çok zor olduğuna, konut bulanların ise önceki senelere göre daha yüksek kiralar ödemesi gerektiğine dikkat çeken Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, "Son bir yılda kiralar ülke genelinde ortalama yüzde 20 arttı. Özellikle büyükşehirlerde bu artışlar yüzde 30-40’ları buldu" diye konuştu.

STOKLAR AZALDI

Geçtiğimiz yıldan bu yana Türkiye genelinde satış ve kira bedellerinde artış yaşandığını belirten Endeksa Üst Yöneticisi (CEO) Görkem Öğüt, "Uzun süredir aynı evde oturanlar maliyet çok artacağı için taşınmayı erteliyor. Yaz aylarına geldiğimizde hem kiralık hem de satılık konut stoku düştü. Öğrencilerin yoğun olduğu illerde yıllık kira artış oranı yüzde 5 ile yüzde 28 arasında" şeklinde konuştu.

"ODA KİRALAMAK ALTERNATİF OLABİLİR"

Yüksek kiralar ve ev bulmanın zorlaşması nedeniyle alternatif konaklama yöntemlerinin olabileceğini belirten Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, "Oda kiralamak bir alternatif olabilir. Artan maliyetler nedeniyle bu tür bir hizmet kolunun özellikle evinde yalnız kalan yaşlılar veya tek kişi konaklayan, evi müsait olan kişiler için açılabileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum