Bağdat Caddesi Bedava Özelleşti

İstanbul Kadıköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

13 Haziran 2014
Bağdat Caddesi Bedava Özelleşti

Bağdat Caddesi'nde bulunan 22 dönümlük arsa Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredildi. Böylelikle bölge bedava özelleşti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bağdat Caddesi’nin betona doyduğunu söyleyip büyük bir yeşil alana dönüştürüleceğini açıkladığı 22 dönümlük arsa, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredildi. Arsa büyük ihtimalle inşaata açılacak.

Kadıköy Belediye sınırlarında Tarım İl Müdürlüğü’nün bünyesinde olan bir arazinin yeşil alan olması beklenirken bedelsiz olarak Özelleştirme İdaresi’ne devredildiği ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde Kadıköy’de yaptığı konuşmada, Bağdat Caddesi’nin betona doyduğunu, arazinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilerek altının büyükçe bir otopark olarak, üstünün de yeşil alan olarak değerlendirleceğini söylemişti. Ancak arazi aradan geçen 5 yıla rağmen yeşil alan olmadı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmedi.

KADIKÖY BELEDİYESİ DAVA AÇTI

Söylenilenlerin aksine 2014 yılının Mayıs ayında Özelleştirme İdaresi’ne ‘bedelsiz’ devredildi. Kadıköy Belediyesi, ‘kamu yararı’ olduğu gerekçesiyle yapılan özelleştirmeye karşı Danıştay’da dava açtı.

TİCARİ AMAÇLI KULLANILMASI SÖZ KONUSU

Özelleştirme ile yapılacak olan işlemin bir kamu yararı değil, rant olduğu vurgulandı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da buraya yeni gökdelenlerin dikeleceğini dile getirdi. Mihmirah Sultan tarafından tarımsal kullanım amacıyla tahsis edilen arazinin şimdi ticari amaçlı kullanılması söz konusu.

TAPU DEĞİŞİKLİĞİ İLE ORTAYA ÇIKTI

Yaklaşık 22 dönümlük arazinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün kullandığı yapının bedava devredildiği tapu değişikliği ile ortaya çıktı. Özelleştirme Yüksek Kurulu, 2 Mayıs 2014’te İstanbul’da 71 yerin özelleştirilmesi ile ilgili karar aldı. Kararda Erenköy’deki arazi de vardı.

RESMİ SENETLE KAYIT ALTINA ALINDI

Devir işlemi 8 Mayıs 2014’te resmi senetle kayıt altına alındı. Aynı gün yeni tapu da çıkarıldı. Değişiklik yapılan tapuda, Kadıköy Belediyesi’ne gönderildi. Tapuda, Erenköy’deki 106 pafta 1098 ada 2 parseldeki üzerinde kamu binaları bulunan arazinin tamamının Maliye Hazinesi’nden TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye (Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı) devredildiği belirtiliyor.

266 AĞAÇ VAR

Kadıköy Belediyesi Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı hakkında Danıştay’a iptal davası açtı. Dava dilekçesinde yapılan işlemin herhangi bir kamu yararı olmadığı anlatıldı. Dilekçede şu ifadeye yer verildi: “Üzerindeki 266 adet ağacı korunmaya alınmış bu alanın Özelleştirme yolu ile ranta açılması için ‘daha üstün bir kamu yararı bulunduğunun’ açıklanması hatta kanıtlanması ve kamuoyunun bilgisine de sunulması zorunludur.”

''KADIKÖY'ÜN YEŞİL ALANI ÇOK AZ''

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Kadıköy’de şu anda hiç kamu arazisi yok. Hükümet Konağı’nın bir yeri yok. Kadıköy’ün yeşil alanı çok az. Özelleştirme idaresinin imar yetkisi de var. Ne yapılacağını bilmiyoruz. Sadece okul yapacaksa MEB’e verilirdi. Kadıköy’de buna benzer Marina’yı da özelleştirdiler. Meteoroloji’nin arazisi de bu yöntemle oldu. Haydarpaşaport var. Gökdelen de dikebilirler. Ama kamuoyunun tepkisi buna izin vermez. Müthiş bir tepki var.”HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Çiçek Evler Mavi Yaka projesi satışa çıktı

Çiçek Evler Mavi Yaka projesi satışa çıktı

Çiçek Kardeşler tarafından İzmir’de inşa edilen Çiçek Evler Mavi Yaka projesi satışlara başladı.

17 Ağustos 2017


Greenist'te Kurban Bayramı'na özel yüzde 12 indirim fırsatı başladı

Greenist'te Kurban Bayramı'na özel yüzde 12 indirim fırsatı başladı

Basın Ekspres-Güneşli’de yükselen Greenist projesi, ev sahibi olmak isteyenler için Kurban Bayramı’n

17 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat