Bağdat Caddesi'nde stoklar tükendi

İstanbul'un gözde noktası Bağdat Caddesi'nde konuta talep yüksek seviyede görülüyor.

24 October 2020
Bağdat Caddesi'nde stoklar tükendi İstanbul Anadolu yakasının en önemli noktaları arasında gösterilen Bağdat Caddesi'nde son yıllarda uygulanan yoğun kentsel dönüşüm çalışmalarıyla emlak piyasası oldukça hareketli dönemler geçiriyor. Bağdat Caddesi'nde konutlara yoğun ilgi gösterildiği belirtilirken konut stoklarının da tükenme noktasına geldiği ifade ediliyor.

Posta'da yer alan habere göre, İstanbul'un en değerli caddelerinden olan Bağdat Caddesi'nde son yıllarda uygulanan dönüşüm çalışmalarıyla adeta her bina yıkılarak yeniden yapılıyordu. Oluşan inşaat şantiyeleri bölge halkı tarafından tepki alıyordu.

Bağdat Caddesi'nde yüksek arsa payı oranlarının olduğu belirtilirken plansız kentsel dönüşüm çalışmalarıyla gayrimenkul piyasasının değer kaybettiği ifade ediliyor.

YAZ DÖNEMİNDE SATIŞLAR ARTTI

Düşük konut kredisi faizlerinin sunulduğu yaz döneminde Bağdat Caddesi'ndeki satılık konutların tamamına yakınının satıldığı belirtildi. Bölgede kentsel dönüşüm çalışmaları da birçok nedene bağlı olarak yavaşlarken stoklar da tükenme noktasında olduğu ifade ediliyor.

"PANDEMİ TALEBİ ARTIRDI"

Bağdat Caddesi'nin son durumunu değerlendiren Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşüm sürecinin yavaşlamış olması ve piyasaya yeni konut arz edilememesi sebebiyle taleplerin karşılanamadığını dile getirdi.

Koronavirüs salgınının da caddeye olan talebi artırdığına dikkat çeken Erkurtoğlu, "Yürüyüş için sahil yoluna kolay ulaşım, alışverişini yürüyerek yapma, toplu taşıma yerine yürüme fırsatı Bağdat Caddesi'ne talebi artırdı. Bir dönem şehrin çeperlerine yoğunlaşma varken, şu an şehir merkezine bir talep söz konusu" şeklinde konuştu.

KİRALIK ALAN DA YOK

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş ise Bağdat Caddesi'nde ne kiralanacak ne de satılacak ev bulunamadığını belirterek, "Geçen 4-5 aylık dönemde stoktaki evlerin hepsi satıldı, kiralandı. Hatta şu an kiracılı almak isteyenler, uzun süre önce kiralanmış evlerin sahiplerini arıyor. Fiyatlar geçen yıla kıyasla net yüzde 40 artmış durumda. Caddenin denize bakan tarafında hiç stok yok, cadde ile tren yolu arasında çok çok az kalmış durumda" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum