Bakan Arslan'dan İstanbul-Akabe hattı müjdesi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul-Akabe hattını yeniden aktif hale getirme düşüncesinde olduklarını açıkladı.

10 Temmuz 2017
Bakan Arslan'dan İstanbul-Akabe hattı müjdesi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul-Akabe hattını yeniden aktif hale getirme düşüncesinde olduklarını açıkladı.

Bakan Ahmet Arslan ve heyeti dün Ürdün'e ziyaret gerçekleştirdi. Akabe'de, Akabe Özel Ekonomi Bölgesi Başkanı Nasır eş-Şeride ile görüşen Bakan Arslan, İstanbul-Akabe hattı için müjdeli haberi verdi. Bakan Arslan, Ürdün'e gelmeden önce Türk Hava Yolları (THY) müdürü ile bir araya geldiğini belirterek İstanbul-Akabe hattını tekrar aktif hale getirme niyetinde olduklarını söyledi.

İstanbul-Akabe hattı için alınan vergilerin kaldırılması yönünde görüşmelerde bulunduklarını belirten Bakan Arslan, söz konusu hatta THY'nin yılda yaklaşık 1 milyon 408 bin dolar zararı olduğunu hatırlattı. Bakan Arslan, vergi görüşmeleri için uzmanlar göndereceklerini de belirtti. Öte yandan THY 2013 yılında İstanbul-Akabe arasında başlattığı seferler 28 Ekim'de kaldırılmıştı.

2018 YILI İŞARET EDİLDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul-Akabe hattının yeniden aktif olacağı yıl için önümüzdeki seneyi işaret etti. THY'nin özel bir şirket olmasından dolayı kar zarar hesabının gözetilmesinin normal karşılanacağını belirten Bakan Arslan, hattının bu yıl olmasa bile gelecek yıl aktifleştirilebileceğini düşündüğünü ifade etti.

Akabe ile başka görüşmelerin de olduğunu açıklayan Bakan Arslan, Akabe ile İskenderun arasında Ro-Ro seferlerinin durumunu da görüştüklerini ifade etti. Bu hattın da tır sahiplerine ve birçok kişiye iş imkanı sağlayacağını belirten Bakan Arslan, özel sektörün fayda sağlayacağını ifade etti. Tır şoförlerinin durumları hakkında da konuşan Bakan Arslan, başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerine geçişlerinde kolaylık tanınması gerektiğini dile getirdi.

AKABE'DEN UZLAŞMA SİNYALİ

Türkiye'nin İstanbul-Akabe hattı için attığı bu adımı değerlendiren Akabe Özel Ekonomi Bölgesi Başkanı Nasır eş-Şeride, hattın yeniden aktif olmasından dolayı memnun olabileceklerini dile getirdi. Uzlaşma sinyalleri de sunan Nasır eş-Şeride, THY'nin sunacağı talepler üzerinden uzlaşma sağlanabileceğini belirtti.

İstanbul-Akabe hattı için kar zarar hesaplarının yapılmamasını gerektiğini ifade eden Nasır eş-Şeride, hattı Türkiye ile Ürdün arasındaki ilişkilerin geleceği olarak gördüklerini ifade etti. Bu nedenden ötürü hattın birkaç milyon kar ya da zarardan daha önemli olduğunu söyledi.

Akabe-İskenderun arasına Ro-Ro seferlerini de değerlendiren Şeride, Türk tüccarların Körfez pazarına kolaylıkla ulaşmaları için her türlü ihtiyacın karşılayabileceklerinin altını çizdi. Daha önce Mart 2016 yılında Akabe ile İskenderun arasında Ro-Ro seferleri konusunda Türkiye ve Ürdün yetkilileri anlaşma sağlamış olsa da seferler başlamamıştı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum