• Emlak Haberleri
  • Bakan Mehmet Özhaseki: '7,5 milyonluk binanın dönüşmesini hedefliyoruz'

Bakan Mehmet Özhaseki: '7,5 milyonluk binanın dönüşmesini hedefliyoruz'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 15 yıllık bir hedef oluşturduklarını ve 7,5 milyonluk binanın dönüşümünü planladıklarını açıkladı.

31 Temmuz 2017
Bakan Mehmet Özhaseki: '7,5 milyonluk binanın dönüşmesini hedefliyoruz' Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’a ilişkin deprem riski ile ilgili açıklamalar da bulundu. Caretta Caretta’ların denize bırakılma törenine katılmak için Muğla’ya giden Bakan Özhaseki, basın mensuplarıyla düzenlediği toplantıda olası bir deprem ihtimaline karşı acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.

 “BAŞBAKAN YILDIRIM YASALARIN ÇIKMASI İÇİN TALİMAT VERDİ”

Ayrıca Başnakan Binali Yıldırım’ın da deprem konusu hakkında gerekli yasaların çıkması yönünde talimatı olduğunu belirten Özhaseki, "Meclis'in takvimi içerisinde, kentsel dönüşümle ilgili müthiş bir çalışma yapacağız. Bu yasalar çıktıktan sonra hedefimiz Türkiye genelinde her yıl 500 bin binanın dönüşmesi. 15 yıllık bir hedef koyduk. 7,5 milyonluk binanın dönüşmesini hesaplıyoruz. Yıllık 200 bin gibi de İstanbul'a bir hedef koyduk. 300 bini Anadolu" diye konuştu.

RANTA KARŞI YENİ İMAR DİSİPLİNİ HAZIRLANIYOR

Yapılacak çalışmalarla Türkiye’nin depreme dayanıklı hale geleceğini kaydeden Özhaseki, "Hazırlık yapmazsak Allah korusun bizi felaket bekliyor. İmarda özellikle parsel bazında yoğunluk artışının verilmemesi, imar planlarının delinmemesi, imarda değişiklik oluyorsa ve bundan bir rant doğuyorsa kamunun buradan payını alması, imardaki her hareketin şeffaflaştırılması, vatandaşa açıklanması ve takibine sunulması sonrasında da bakanlığımızın denetimiyle ilgili yasaları biz hazırladık. Aslında bir imar disiplini geliyor" dedi.

2030 YILINA KADAR CİDDİ BİR DEPREM BEKLENİYOR

2030 yılına kadar deprem beklendiğini söyleyen Özhaseki, sözlerini şöyle devam etti: "Hocalarımızın ortalamasına baktığımız zaman, 2030 yılına kadar ciddi bir deprem görünüyor. Bu yarın sabah da olabilir, 12-13 yıl sonra da. Bütün bu gerçeklik ışığında bizim bunu beklememiz söz konusu olamaz. 1999 yılı ve daha öncesinde yapılan binaların hepsi risk altında. Yeni deprem yönetmeliğine göre yapılanlar biraz daha sağlam gözüküyor. Eğer İstanbul'da 3,5-4 milyona yakın bir yapı stoğu varsa bunun neredeyse yüzde 25-30'u büyük bir risk taşıyor."

SİT ALANLARI İÇİN 6 AYLIK EYLEM PLANI YOLDA

SİT alanları konusuna da değinen Bakan Özhaseki, "Korumacılık bir yeri boşaltıp sonra restore edip, terk ederek yapılamaz. Elbette orası alınmalı, restore edilmeli ama bir fonksiyon yüklenmeli. Sonra yaşatmalı, insanlar da onu içinde beraber yaşayarak korumalı ve kollamalılar. Yani bir yerde 'Burası SİT kardeşim, buraya zarar verirsen seni hapse atarım' demek asla korumaz. Eski kanunlar biraz böyleydi belki. Ama şu an bilinç yükseldikçe bu alanda da farklı bir konsepte doğru geldik. Tahmin ediyorum ki Başbakanımız da 6 aylık eylem planı çerçevesinde bu bölgelerden ayrıntılı şekilde bahsedecek" ifadelerini kullandı.

 


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum