• Emlak Haberleri
  • Bakan Özhaseki yayla evleriyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu

Bakan Özhaseki yayla evleriyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, başvuruları devam eden İmar Barışı düzenlemesinin, yayla evlerini kapsayıp kapsamadığıyla ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

05 July 2018
Bakan Özhaseki yayla evleriyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu İmar izni bulunmayan, ruhsatsız binalara yasal bir statü kazandıracak olan İmar Barışı düzenlemesine başvurular devam ediyor. Türkiye’de yaşayan milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenleme, bir çok soruyu da beraberinde getirdi. Başvuruları 31 Ekim’de sonra erecek olan kampanya ile ilgili en çok tartışılan konusu ise yayla evlerinin İmar Barışı düzenlemesine dahil olup olmadığı.

Geçtiğimiz günlerde mazbatasını almak için Kayseri’ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı hakkındaki bir çok konuya açıklık getirdi. Yaptığı açıklamada, ilgili düzenlemeyi, Türkiye’de devletle ihtilaflı hale gelmiş milyonlarca insan için yaptıklarını belirten Özhaseki, cevaplanması gereken onlarca konu olduğunu ve bu gibi sorunları tamamının kısa sürede çözüleceğini ifade etti.

Yayla evlerinin düzenlemeye dahil olup olmadığıyla ilgili soruya cevap veren Bakan Özhaseki, istisna getirdikleri yerlerin belli olduğunu ve bunların, boğazın öngörüm alanı, Sultanahmet'ten Süleymaniye'ye uzanan tarihi hattaki yarımadanın bir kısmı ve Gelibolu yarımadasından ibaret olduğu söyledi. Bu üç alan dışında kalan tüm bölgelerdeki tüm yapıların düzenlemeye dahil olduğunu belirten Özhaseki, tüm vatandaşların düzenlemeden yararlanabilmesi adına herhangi bir ek koşul getirmediklerini vurguladı.

ARTIK TOLERANS TANINMAYACAK

İmar Barışı düzenlemesinden sonra kaçak yapılara herhangi bir şekilde tolerans tanımayacaklarını belirten Özhaseki, böyle bir girişimde bulunanların hapis cezasıyla cezalandırılacağını söyledi. Bundan sonra herhangi bir bölgede imar kirliliğine sebep olanlara göz açtırmayacaklarını vurgulayan Özhaseki, verilecek olan 1 ila 5 arasındaki hapis cezalarının para cezasına da çevrilemeyeceğini vurguladı.

BAŞVURULAR 2 MİLYONA ULAŞTI

İmar Barışı düzenlemesine çok yoğun bir talep patlamasının olduğu belirten Bakan Özhaseki, bu güne kadar başvuru yapanların sayısının 2 milyona ulaştığını ifade etti. Bu rakamın, başvuruların sonra ereceği 31 Ekim’e kadar daha da artacağını belirten Özhaseki, vatandaşlardan çok olumlu tepkiler aldıklarını da sözlerine ekledi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum