• Emlak Haberleri
  • Bankalar, düşük kredide kamu ve özel ayrımı yapmazsa sektör canlanır

Bankalar, düşük kredide kamu ve özel ayrımı yapmazsa sektör canlanır

Konut piyasasını canlandırmak için konut kredisi kullanımlarında, gelir grubuna göre farklı faiz oranı belirlenmesinin ihtiyaç halini aldığını dile getiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt

02 December 2022
Bankalar, düşük kredide kamu ve özel ayrımı yapmazsa sektör canlanır amaca ulaşmak için kampanyanın kamu ve özel sektör ayrımı olmadan uygulanması gerektiğini söyledi. Özyurt “Konut kredisinde gelir grubuna göre farklı faiz oranı uygulanması tıkanıklığı açar. Ancak bankaların, kredi sistemini özel sektör ile kamu projelerini ayırt etmeden uygulaması gerekir” dedi.

Daralan konut piyasasını canlandırmak için konut kredisi kullanımlarında gelir grubuna göre farklı faiz oranı uygulanmasının ihtiyaç halini aldığını dile getiren Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, bu adımın tıkanan sektörün önünü açacağını söyledi.

Böyle bir desteği bekleyen ciddi bir kesimin varlığına dikkat çeken Tamer Özyurt, “Aralık ayında çıkması beklenen kampanya kapsamında, kamu bankaları öncülüğünde, kişilere krediye ulaşma imkanı sunulacak. Alt, orta ve yüksek gelir grubuna göre üç farklı seçeneğin yer alacağı kampanyanın ses getireceğine inanıyorum. Sektörümüz değeri 4 milyon TL’ye kadar olan konutlarda yüzde 0,69, 4 milyon ila 15 milyon TL arasına yüzde 0,90 ve bunun üzerindekilere ise yüzde 1,20 aylık faiz uygulanmasını talep etti. Bu talebin kabul görmesiyle birlikte durgunluk aşamasındaki sektörün canlanacağını düşünüyorum. Bu kampanyayı bekleyen ciddi bir kesim var” diye konuştu.

“Uygulama, sektörün tümünü kucaklamalı”

Kampanyanın amacına ulaşması ve geniş kitlelere yayılması için sadece Emlak Konut projeleriyle sınırlı kalmaması gerektiğini belirten Tamer Özyurt, kredi sisteminin özel sektör ile kamu projelerini ayırt etmeden uygulanması gerektiğini söyledi. Özyurt “Yeni kampanya ile durma noktasına gelen talebin canlandırılması ve sektörün yeni yıla hareketli şekilde girmesi amaçlıyor. Bu uygulama, inşaat için bekleyen projelerin de başlamasını sağlayacak. Bunun için kamu bankaları, konut projelerini desteklerken kamu projesi ya da özel sektör ayrımı yapmamalı. Sistem sektörün tamamını kucaklamalı. Ancak istenilen sonuca bu şekilde ulaşılabilir” dedi.

“Enflasyonun yükseleceğini düşünen kesim alım yapacak”

Potansiyel konut alıcısının, enflasyonun gelecek birkaç yıl için yüzde 50’ler seviyesinde olacağını öngördüğünü dile getiren Tamer Özyurt, bu kesimin konut kredilerinin çok daha yüksek olacağı beklentisinde olduğunu kaydetti. Özyurt “Konut kredisinde faizlerin yüzde 7, hatta yüzde 10 seviyelerinde olacağını düşünen kesim, düşük faiz uygulamasından yararlanmak isteyecek. Bu enflasyonist ortam devam ederse bugün 2,5 milyon TL değerinde olan ev, bir yıl sonra 4 milyon TL olacak” diye konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut üreticilerinin gözü kulağı yeni kampanyaya çevrildi

Konut üreticilerinin gözü kulağı yeni kampanyaya çevrildi

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, inşaat maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek, kon

21 September 2023


Zermeram’da Lansmana Özel Peşinatsız 12 Ay Vade Fırsatı

Zermeram’da Lansmana Özel Peşinatsız 12 Ay Vade Fırsatı

Seha Yapı İnşaat A.Ş ve Adese Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin ortak girişimi olarak hayata geçen, Konya

20 September 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum