Başkan Demir’den Tarihi Yarımada’da Çatı Açıklaması

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tarihi Yarımada'da çatı kullanımına yönelik çıkan haberlere cevar verdi. İşte o açıklama...

13 Aralık 2015
Başkan Demir’den Tarihi Yarımada’da Çatı Açıklaması

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tarihi Yarımada'da çatı kullanımına yönelik çıkan haberlere cevar verdi. İşte o açıklama...

Önceki gün basında yer alan Tarihi Yarımada'da çatı kullanımı haberlerine Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'den yanıt geldi.

AMACIMIZ DİSİPLİN ALTINA ALMAK
Amacımız oluşumları legal hale getirip disiplin altına almak diyen Demir, söz konusu terasların kullanıma açılmasının ihtiyaçtan doğduğunu söyledi.

Birçok bölgede kaçak terasların olduğuna dikkat çeken Demir, "Fatih’te, Eminönü, Sultanahmet, Süleymaniye, Sultanhamam’daki binaların üst katlarında kaçak teras var. Bunları da herkes alabildiğine kullanıyor. Biz şöyle bir karar getirdik dedik ki binalar imar planlarına uygunsa projelere uygunsa yani bu demek ki hiç kaçağı yoksa hiç kaçağı olmayan binalar bir de tarihi eser niteliği taşımıyorsa yapılabilir. Tarihi eser niteliği de olamayan diğer bütün binalarda arzu edilirse çatıyı ortak kullanıma açılabilir dedik. Bunu da yine tarihi yarımadanın siluetini muhafaza edebilmek için istedik. Sokaktan bakıldığında o cephenin tekdüze olabilmesi ve orjinalliğini korunması için çatıların uçlarında 2 metre kadar yine kiremitle olacak 2 metre sonrasına da takılıp çıkarılabilir malzemelerle burayı kullanabilirler dedik. Söyleme nedenimiz de bu bölgeler, bütün tarihi yarımadayı, boğazı ve Marmara’yı gören yerler. Turizm açısında otelciler kullanmak istiyor, turistler de bu muhteşem manzarayı yukarından görmek istiyor. Bizim açımızdan da kaçak yapılanmanın ve kötü görüntünün önüne geçmiş oluruz dedik” dedi.

ÜLKENİN ORTAK MENFAATİ İÇİN BÜYÜK ADIM
Buraları legal hale getirip disiplin altına almak için bu kararı aldıklarının altını çizen Demir; "Tarihi tescilli binalar bunun dışında kalıyor. Muhtemelen Anıtlar Kurulu buna tarihi ve tescilli binalar açısından yaklaşacak. Ben bir problem olacağını düşünmüyorum. Yani ülkenin ortak menfaati turizm açısından bakarsanız çok önemli bir adım. Kanunsuz bir imara rağmen belediyeye rağmen şu ana kadar oralarda bir yapı varsa kişiler onu yıkmak zorunda zaten. Kaçağını yıkmadan bundan faydalanması mümkün değil"ifadesinde bulundu.

Teras, çatı projelerinin estetik görünüme uygun olan projeler olacağına dikkat çeken Demir, "Burada yapılacak şeyler ise illa bizim imar müdürlüğümüz tarafından onaylanacak projeler olmayacak. Bunlar prensip olarak, bizim estetik görünüm açısından uygun göreceğimiz projeler olacak. Buna herhangi bir harç ödemek ya da proje bürokrasi yok. Sadece binasını projeye uygun hale getirecek olması durumda bizde ona yeni temiz projesine uygun binanın üst katını kullanma izni vereceğiz. Bazı bölgelerde bir estetik yok zaten. Herkes istediği gibi yapmış oraları işte bu şekilde bizlerde kontrol altına almış olacağız oraları"şeklinde konuştu.

GECELERİ DE YAŞAYAN BİR SEMT OLACAK
Alanların kullanıma açılması ile oraların geceleri de yaşayacağını vurgulayan Demir, “Saat akşam 6’dan sonra bu söylediğim yerlerde hiç kimseyi bulamazsınız. Esnaf çekilir müşteriler olmaz adeta gündüz 1 buçuk -2 milyon insanın olduğu yerde geceleri adam bulamazsınız. Geceleri oralarda güvenliği sağlamak bile çok zor. Halbuki siz, çatıları terasları kafeterya kullanımına açarsanız ki şu anda Süleymaniye’de var veya arada kalmış hanları binaları ve ya tescilli binaları otel olabilmesinin önünü açarsanız, oralar yer yer geceleri de yaşayan bölgeler olacak. İnsanlar gidip gelecek hareketlenmeler olacak oralarda. Bu oraların gece ve gündüz yaşamasının önünü açacak” dedi. İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep dönemi başladı

Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep dönemi başladı

Ege Yapı'nın Hasköy'de hayata geçireceği Ege Yapı Beyoğlu projesinde ön talep toplanmaya başlandı. B

23 Eylül 2017


Resital Yenikent fiyatları 140 bin TL'den başlıyor

Resital Yenikent fiyatları 140 bin TL'den başlıyor

Ankara Sincan'da inşa edilen Resital Yenikent projesinde anahtar teslimlerine başlandı.

22 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat