Bazı Bölgelerde Kentsel Dönüşüm Tıkandı

12 Haziran 2014
PAYLAŞ
Bazı Bölgelerde Kentsel Dönüşüm Tıkandı

Türkiye'de gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ederken bazı bölgelerde kentsel dönüşüm çalışmaları tıkandı.

Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Markalı konut projesi geliştiricileri için de bir fırsat olan kentsel dönüşüm, Fikirtepe, Kağıthane, Gaziosmanpaşa ve Esenler gibi bazı semtlerde yoğun bir şekilde sürerken bazı bölgelerde tıkanmış durumda.

BAZI PROJELER HALA RUHSAT ALAMIYOR

Deprem gerçeğiyle birlikte, kentsel dönüşüm konusunda daha hızlı ve fazla sonuç alabilmek için çalışmaların artırılması düşünülüyor. Kentsel dönüşüm alanı ilan edilen bölgelerde yükselen projelerden bazıları hala ruhsat alamıyor.

YAKLAŞIK 2 MİLYON EVDE YIKILMA TEHDİDİ

Marmara'da meydana gelen ve yaklaşık 20 bin kişinin hayatını kaybettiği 17 Ağustos 1999 depreminden sonra İstanbul’da, kentsel dönüşümle birlikte 3 milyon yapıdan sadece 20 bin kadarı yenilendi. 2 milyon civarı ev, hala riskli ve yıkılma tehdidi ile karşı karşıya.

YATIRIMCILAR KENTSEL DÖNÜŞÜME ISINIYOR

Çoğunluk onayı olmadığı için bazı bölgelerde kentsel dönüşüm sekteye uğruyor. Büyük müteahhitlerin bile çekindiği kentsel dönüşüm konusunda yaptırımlar ve yasalar da şekillendikçe, yatırımcılar da dönüşüme ısınıyor.

BÖLGE SAKİNLERİNİN BAŞVURUSU GEREKİYOR

Rant tartışması ise vatandaşın kafasını kurcalıyor. Özellikle şehir merkezlerinde inşaat yoğunluğu artıyor. Bir bölgenin dönüştürülmesi için ya o alanın devlet tarafından “riskli alan” ilan edilmesi gerekiyor ya da bölge sakinlerinin kendi rızasıyla kentsel dönüşüm başvurusu yapması gerekiyor.

18 AY BOYUNCA 680 LİRA KİRA

Bu kentsel dönüşüm sürecinde devlet 18 ay boyunca 680 lira kira yardımı hibe şeklinde daire sahiplerine sağlıyor. Ya da binayı müteahhide kat karşılığı verdiyseniz kentsel dönüşüm kredisi veriliyor.


"Bazı Bölgelerde Kentsel Dönüşüm Tıkandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap