• Emlak Haberleri
  • "BBDK güçlü şirketler ile yola devam edecek, sistemde vatandaş için risk kalmayacak"

"BBDK güçlü şirketler ile yola devam edecek, sistemde vatandaş için risk kalmayacak"

BBDK'nın 21 faizsiz konut şirketini tasfiye etmesiyle tasarruf finansman sisteminin daha da güçlenebileceği belirtiliyor.

02 July 2021
"BBDK güçlü şirketler ile yola devam edecek, sistemde vatandaş için risk kalmayacak" FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BBDK) 21 faizsiz konut şirketini tasfiye etmesi üzerine açıklamalarda bulundu. Akbal, söz konusu tasfiyenin tasarruf finansman sistemini daha da güçlendireceğini ve vatandaş adına riski sıfıra indirmek için gerekli olduğunu dile getirdi.

Vatandaşları peşinatsız, faizsiz ve kredisiz sistemle ev ve otomobil sahibi yapan 'tasarruf finansman modeli'nde son dönemece girildi. Yasal düzenleme ile Devlet kontrolüne intibak sağlamak için Nisan ayında BDDK'ya başvuru yapan 35 şirketten 21'inin yeterliliği karşılamadığına vurgu yapan FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, "Biz, FuzulEv olarak 2 seneden bu yana yasanın çıkması için Hükümet nezdinde görüşmeler yapıyorduk. Çünkü yeterli sermaye gücü ve şeffaflığı olmayan birçok şirket sisteme girmişti. Şimdi BDDK'nın titiz çalışması ile birlikte 7 güçlü ve şeffaf şirket intibaka hak kazanacak ve vatandaş için de risk kalmayacak" şeklinde konuştu.

"TASARRUF FİNANSMAN MODELİ TÜRKİYE İÇİN ÇOK DEĞERLİ"

BDDK'ya Nisan ayında tasarruf finansman şirketlerinden 23'ü tek başına, 12'si ise 5 şirket çatısı altında birleşmek üzere toplam 35 şirket intibak başvurusunda bulunmuştu. Kurum, Resmi Gazete'de başvuru yapan 35 şirketten 21 faizsiz tasfiyesine karar verdi. FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, tasarruf finansman modelinin Türkiye için çok değerli olduğunu ve devletin bu nedenle BDDK intibak sürecinde çok titiz ve dikkatli olduğunu vurguladı. Yeterince sermayesi güçlü olmayan ya da şeffaflık konusunda BDDK'nın onayını alamayan şirketlerin elenmesi ile yalnızca Türkiye'de değil uluslararası piyasalarda da tasarruf finansman modeline olan itibarın artacağını ifade etti.

"TASARRUF FİNANSMAN MODELİ ULUSLARARASI STANDARTLARA KAVUŞACAK"

BDDK intibak sürecine başvuru yapan şirketlerin her yönüyle titizlikle incelendiğini ve uluslararası standartlara uygun olanlarla yola devam edileceğini ifade eden Akbal, "Devlet yetkilileri şirketlerin her türlü alanda sürdürülebilirliğine baktılar ve 21 şirketin devam edemeyeceğine karar verdiler. Bankalar gibi sınırlı sayıda güçlü firma ile yola devam etmek gerekti. Bunu sağlayamayan arkadaşlarımız tasfiye sürecine girecekler. Kalan 7 firma ile süreç devam edecek. Yola devam eden firmalarla tasarruf finansman modeli uluslararası standartlara kavuşacak” diye konuştu.

350 BİN KATILIMCININ YÜZDE 10'U TASFİYE OLAN ŞİRKETLERDE

Tasarruf Finansman modeline dahil olan 350 bin katılımcının yüzde 90'ının FuzulEv gibi sistemde devam etmeye hak kazanacak 7 şirket bünyesinde bulunduğunu belirten Akbal, "Tasfiye edilen firmalardaki müşteri sayısı sadece yüzde 10 civarında. Ayrıca söz konusu tasfiye edilen şirketler yeni olduğu için vatandaşların bunlara çok fazla ödeme yaptıklarını düşünmüyoruz. BDDK'nın bu tasfiye edilen şirketlerdeki müşterileri, FuzulEv gibi intibaktan geçmesi kesin görülen 7 şirkete yönlendirmesi söz konusu olabilir. İlerleyen günlerde detaylar netlik kazanacaktır" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum