Beyoğlu’nda Yüzde 30 İmar Artışı Yaşanacak

İstanbul Beyoğlu'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

29 Eylül 2014
Beyoğlu’nda Yüzde 30 İmar Artışı Yaşanacak

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu'nda yüzde 30'a yakın imar artışı sağlayacaklarını açıkladı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, planlı bölgelerde dönüşümün önünü açacaklarını belirterek, "Hak sahipleri ada bazında birleşirse yüzde 30'a kadar imar artışı sağlayacağız" dedi.

Kentsel değişim ve dönüşümde en aktif belediyelerden biri olan Beyoğlu Belediyesi, 80 bin kişinin yaşadığı Okmeydanı'nda uzun yıllar süren mülkiyet, tapu ve imar problemlerini çözdü. 1.5 yılda 4 bin vatandaşa tapularını teslim ettiklerini söyleyen Başkan Ahmet Misbah Demircan'dan bir de imar haberi geldi.

Sabah gazetesinde Seda Tabak, Başkan Demircan'la Beyoğlu'nun yeni dönem vizyonunu ve dönüşüm hareketini konuştu. İşte o röportaj :

Okmeydanı çok tartışılan bir proje oldu. Son durum nedir?

- Okmeydanı'nda tapuları vermeye başladık. Biz burada bir dönüşüm yapmıyoruz, sıfırdan yeni bir kent kuruyoruz. İddialı bir imar planı hazırladık. Bunu da mevcut mülkiyet haklarının tamamını muhafaza ederek başardık. Vatandaşların bütün endişelerini giderdik, tam bir güven tesis ettik. Önümüzdeki 5 yılda belediyemizin öncülüğünde, el ele bu dönüşümün tamamlanacağına inanıyoruz.

Kaç mülk sahibi tapusunu aldı?

- 20 bin tapudan bugüne kadar 4 binini vatandaşa teslim ettik. Aslında 1.5 yılda çok iyi bir yere geldik. Tüm bu süreç devam ederken bir adım daha atıyoruz. Kentsel dönüşümde alışılagelmiş olduğu gibi doğrudan bakanlık kararıyla değil, halkın geniş katılımıyla hareket ediyoruz. Vatandaşlarımıza "Kentsel dönüşüm istiyor musunuz?" diye sorduk. Maliklerin yüzde 90'ının katıldığı onlarca toplantı yaptık. Katılanların yüzde 95'i dönüşüm istiyor. Bizde bu adımı atmaya karar verdik. Şimdi dosyamızı hazırlıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunacağız. Buranın kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi sürecini yaşayacağız.

Bu ne kadar sürer?

- En az 2-3 yıl sürer diye düşünüyorum. Bu dönem içerisinde bir-iki parça adada eylem yapabilirsek bizim için büyük bir başarı. Ama bu arada boş durmayıp, insanlarla uzlaşmalara da başlayacağız. Okmeydanı projesi için Piyalepaşa Bulvarı üzerinde büyük bir tanıtım ofisi kuruyoruz.

Nasıl bir ofis olacak?

- Okmeydanı'nda kafamız çok net. Filmi ve maketiyle bölgenin nasıl dönüşeceği belli. Ancak insanların Okmeydanı'nın geleceği noktayı görmelerini istiyoruz. Yaklaşık 2 bin metrekare büyüklüğünde bir tanıtım ofisi hazırlıyoruz. Çelik konstrüksiyon bir yapıda devasa bir maket yapıyoruz. Artık orada apartmanlar tek tek seçilebilecek. İki tane de örnek daire yapacağız. Beyoğlu Belediye'mize ait Dönüşüm A.Ş de bu ofiste insanlarla kentsel dönüşüm anlaşmaları sağlayacak. Okmeydanı'nda şu anki yol haritamız bu şekilde devam ediyor.

''GÜNDÜZ BELEDİYE GECE KÜLTÜR MERKEZİ''

Yeni belediye binasına ne zaman taşınıyorsunuz?

- Yeni binaya 1.5 ay içinde geçeceğiz. 'Kökü mazide ati' diye bir cümle var. Yani kökü geçmişte gelecek. Yeni Beyoğlu Belediye Başkanlığı binası 1856'da yapılmış tarihi bir bina. Bu tarihi koruyarak günümüzü de yaşatan ve geleceğe dair ipuçları veren aslında Beyoğlu'nun bir özeti tabir edeceğimiz muhteşem bir yapı olacak. Gündüz belediye binası olarak çalışan, akşam kültür merkezine dönüşen bir yapı olacak. İçinde iddialı bir sanat galerisi, toplantı ve konferans salonları olacak.

''VATANDAŞ OTOPARK İSTİYOR''

Başka hangi mahalleler de dönüşecek?

Sütlüce, Örnektepe, Halıcıoğlu, Kasımpaşa ve Dolapdere bölgelerinde de mahallelerimiz var. Buralar planlı bölgeler. Buralarda vatandaş bizden otoparklar ve sosyal donatıların olduğu yapılar istiyor. Bizim dönüşüm felsefemiz de, vatandaşımıza daha yüksek refah ve mutlulukla yaşamasını sağlamak. Burada da imar planı notları hazırladık. 1/5000'lik geçti. Şimdi 1/1000'lik planları hazırlıyoruz.

''TEMELDE YAKLAŞIMIMIZ ADA BAZINDA OLACAK''

Nasıl bir dönüşüm olacak?

- Buralara yüzde 15, 20, 30 imar artışı sağlayacağız. Vatandaş ada bazında birleşip gelirse, kendi müteahhitini bulursa biz onların önünü açacağız. Bölgedeki yoğunluğu göz önüne alarak ilave imar vereceğiz. Ayrıca harç kolaylıkları da sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde bölgedeki müteahhitlerle görüşeceğiz. Mahalleyi merkeze alan insanların şehirden beklentilerini çözdüğümüz ve onlara destek verdiğimiz bir Beyoğlu geleceği düşünüyoruz.

''RAKİPLERİMİZ SIKINTI İÇİNDE''

Karşı çıkanlar oldu mu?

Tabi siyaset yapıyoruz ve rakiplerimiz böyle ciddi bir projenin gerçekleşiyor olmasının sıkıntısı içinde. Vatandaşın böyle bir projeye 'hayır' demesi sıfır ihtimal. Bölgede bize oy verenler yüzde 60, ama bu projeyi destekleyenler yüzde 80. İktidarda olanın her yaptığı şeye kötü diyen bir muhalefet anlayışı var. "Bu doğru ama ben olsam şunu yaparım" deyip daha parlak bir düşünce ortaya atıp rekabet oluşturacaklarına yapılan her şeyin kötü olduğunu anlatan yıkıcı muhalefet yapıyorlar.

EMEK 2015'İN SONUNDA AÇILACAK

Çok tartışılan Emek Sineması'nda son durum ne? Ne zaman açılacak?

- Başından beri şunu söylüyorum. Emek Sineması aynen korunuyor. Şu anda tarihi yapının temizlenmesi ve restorasyonu tamamlandı. Arkadaki o muhteşem sahnede yeni yapıda yerini alacak. Emek Sinema pasajı olacak burası. Bütün Beyoğlu sevenlere söylüyorum; bittikten sonra burası 10 tane yeni sinema salonuyla, o büyük sahnesiyle ve aktivite alanlarıyla Beyoğlu'na çıta atlatacak. O sıcak ve tarihi atmosferinde eksik kalan kısmı tamamlanmış olacak. Ondan sonra sırada diğer kullanımı kötüleşmiş sinema salonlarımız olacak. 2023'e giderken Beyoğlu yüzünü yenilemiş olacak. Emek Sineması da 2015'in sonunda kapılarını açacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Antalya Kepez’de 8 arsa satışa çıktı

Antalya Kepez’de 8 arsa satışa çıktı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Kepez’de 8 adet arsanın satışı yapılacak.

23 Ocak 2018


Piyalepaşa İstanbul’da 0 faiz fırsatı

Piyalepaşa İstanbul’da 0 faiz fırsatı

Polat markasının imzasıyla yükselen Piyalepaşa İstanbul projesinin 0 faizli yılın ilk kampanyası baş

23 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum