Bina Kimlik Sisteminde pilot uygulama başladı

Bakanlık, tüm binalara kimlik sistemi oluşturuyor.

26 April 2021
Bina Kimlik Sisteminde pilot uygulama başladı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilmeye hazırlanan Bina Kimlik Sistemi (BKS) ile Türkiye'deki tüm binalara oluşturulacak sertifika ile bilgiler toplanacak. Böylelikle riskli binalarda yaşam sürmenin önüne geçilecek.

Bina Kimlik Sisteminde pilot uygulama başladı. Bu sistemde yapımı tamamlanan her yapı için sertifika niteliğine sahip QR kodu ve elektronik etiket oluşturulacak. Teknolojik bir levha şeklinde binaya montalanacak sertifika ile o binanın teknik bilgileri öğrenilebilecek.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, pilot çalışmaları tamamlanan ve bu ay uygulamaya başlanan proje hakkında bilgiler verdi.

BİNANIN TÜM BİLGİLERİ KAYIT ALTINDA OLACAK

BKS ile bina içerisinde monte edilecek sertifika sonucunda her bilgisinin kayıt altına alınabileceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can, kimlik verilen yapının 5 yılda bir denetleneceğinin altını çizerek, "Binaya kaçak kat yapılmış mı, kolonlara zarar verildi mi, bakılacak. Eğer çözümü mümkün bir müdahale söz konusu ise 'sorunu gider' diyeceğiz. Ama can güvenliğini tehdit eden bir durum varsa bina boşaltılacak. Sorumlulara sadece para cezası verilmeyecek, Savcılığa suç duyurusunda da bulunulacak" şeklinde konuştu.

İnsanların binanın riskli olup olmadığını bileceklerinden bahseden Can, "Vatandaş binada kullanılan betondan, iskan tarihine, evlerin büyüklüklerinden yapılan denetim sonuçlarına kadar her bilgiye ulaşacak" diye konuştu.

Söz konusu sistemin olası arama kurtarma çalışmalarında da fayda sağlayacağından bahseden Can, "Bina yıkılmış, ailesi enkazda olan vatandaş zaten travma halinde. O halde bilgi vermeye çalışıyor. Şimdi binaya ait tüm bilgiler tek tıkla görülecek. Kimlik levhalarının üzerine beton yıkılsa da sistem zarar görmeyecek. Bina bilgilerine 50 metre mesafeden dahi ulaşılabilecek. Dileriz hiç bir yıkım olmaz, ama olması halinde bu sistem arama kurtarmaya can suyu olacak" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum