'Binalara etiket sistemi getirilsin' önerisi

Deprem ülkesi olan Türkiye'de sağlam binalarda hayat sürmek büyük önem taşıyor.

06 November 2020
'Binalara etiket sistemi getirilsin' önerisi Geçtiğimiz hafta İzmir'de yaşanan deprem sonrası tüm Türkiye yasa boğulurken ülkemizin deprem ülkesi olduğu gerçeği bir kez daha akıllara geldi. Deprem kuşağında yer alan şehirlerde sağlam binalarda yaşam sürmek büyük önem taşıyor. Zira özellikle büyük şehirlerde riskli bina sayısında fazlalık dikkat çekiyor. Binaların deprem karşısında dayanıklılığını simgelemesi adına etiket sisteminin kullanılmaya başlanması önerildi.

AA'nın aktardığı habere göre, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, asansörlere verilen renkli etiket uygulamasının binalarda da kullanılabileceği fikrini ortaya attı.

"BÜTÜN BİNALARIN TESTİ YAPILACAK"

Asansörlerde verilen ve yapının sağlamlığını gösteren kırmızı, mavi ve yeşil etiket sisteminden bahseden Yorgancılar, "Tıpkı asansörlerde olduğu gibi binalara da kırmızı, mavi ve yeşil etikler verilirse insanlar binalarının durumunu öğrenmiş olur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yerel yönetimler bu işi beraber yapacak.1992'den önceki deprem yönetmeliği ile şimdiki farklı. Dolasıyla bütün binalara girilip o binaların testleri yapılacak. Binalara 'oturulur, oturulamaz, güçlendirerek oturulması gerekir' gibi kararlar verildikten sonra uygulamaya geçecek. Asansörlerdeki gibi bina girişindeki etiketten vatandaş, 'bu binaya girilemez veya güçlü değil' diye anlayacak" ifadelerini kullandı.

"KIRMIZI ETİKETLİ BİNALAR MÜHÜRLENEBİLİR"

Binalarda uygulanması önerilen etiket sistemi hakkında düşüncesini dile getiren İzmir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (İZSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt ise EBSO Başkanı Yorgancılar'ın tavsiyesini sonuna kadar desteklediğini açıkladı.

Asansörlerde yönetmeliğe uymayanların mühürlendiğini anımsatan Küçükkurt, "Etiketi kırmızı olan bina asansörlerde olduğu gibi mühürlensin. Buna çalışılmalı. İnsan canı bu kadar ucuz olmamalı. Çok basit bir şey bu. Küçük bir hamleyle olası depremlerde yüzlerce, hatta binlerce insanın hayatını kurtarabiliriz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum