• Emlak Haberleri
  • Binalara güneş paneli yapılması için ruhsat şartı kalktı

Binalara güneş paneli yapılması için ruhsat şartı kalktı

1 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni İmar Yönetmeliği ile binalara çatı üstü güneş paneli yapılması için artık ruhsat şartı aranmayacak.

04 Temmuz 2017
Binalara güneş paneli yapılması için ruhsat şartı kalktı 1 Temmuz'da yürürlüğe giren yeni İmar Yönetmeliği ile binalara çatı üstü güneş paneli yapılması için artık ruhsat şartı aranmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile binalara kendi ihtiyaçlarını karşılama amaçlı yapılacak güneş enerjisi sistemleri için yapı ruhsatı gerekliliği aranmayacak. Güneş enerjisinden yararlanmayı arttırması beklenen değişiklik ile aynı zamanda müşteriler, EPDK'nin 10 KVV'ye kadar üretim yapan güneş enerjisi panelleriyle ihtiyaç fazlası elektriği şebekeye satabilecekler.

ÇATILAR GÜNEŞ PANELLERİYLE DOLACAK

2018 yılıyla birlikte çatıların güneş panelleriyle dolması beklenirken ciddi anlamda kazanç da elde edebilmek mümkün hale gelecek. Uzmanlar, Güneş enerjisiyle apartman başına yılda 8-9 bin lira kazanç sağlanacağını öngörüyorlar.

Güneş enerjisinden yararlanma bakımından yüksek potansiyele sahip Türkiye'de yeni değişiklikle beraber hedefin 10 bin çatı olduğu ifade ediliyor. Şu anki düzende 78.500 MW kurulu güç içinde güneş enerjisi yüzde 1'lik pay sahibi. Enerji Bakanlığı, bu rakamı yüzde 5'e çıkarmayı planlarken bu sayede Türkiye daha fazla enerji üretimi yapacak.

HEM ENERJİ ÜRETİMİ HEM DE SATIŞ!

Yeni İmar Yönetmeliği ile güneş enerjisi paneli kurulumunda yapı ruhsatı izni aranmayacak olması büyük yankı uyandırdı. Yeni düzenleme, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde büyük pay sahibi olan güneş enerjisinden yüksek verimlilik ile yararlanmayı sunarken aynı zamanda bu sistemi kullanan binalara yılda 8-9 bin lira kazanç imkanı sunuyor.'C' SINIFI ŞARTI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni İmar Yönetmeliği ile binalar kendi ihtiyaçları için yapacakları güneş enerjisi sistemlerinde yapı ruhsatı izni aranmayacak. Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, binalarda enerji kimlik belgesi sınıfı en az 'C' olmalıdır şartı konuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen yeni yönetmeliğin güneş enerjisi sistemleri ile ilgili kısmı şu şekilde yer aldı: ''Taşıyıcı sistemi etkilememek ve 634 sayılı Kanun uyarınca muvafakat alınmak kaydıyla; binalarda enerji kimlik belgesi sınıfı en az 'C' olacak şekilde mesleki yeterlilik sertifikalı uygulayıcılar tarafından yapılacak ısı yalıtımı uygulamaları ile binanın kendi ihtiyacı için yapılacak güneş kaynaklı yenilenebilir enerji sistemleri ruhsata tabi değildir. Bunlara ait uygulama projelerinin hazırlanması ve fenni mesuliyetin üstlenildiğine dair taahhütname ile birlikte ilgili idareye sunulması, binanın projesindeki mimari görünüşlere bağlı kalınması ve idaresinden izin alınması zorunludur.''

''YENİ YÖNETMELİK ELİMİZİ RAHATLATTI''

Güneş enerjisi sistemlerini yaygınlaştırması beklenen yeni yönetmelik enerji piyasasında büyük ses getirirken Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) tarafından olumlu karşılandı. GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan yaptığı açıklamada güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması için gereken 3-4 ana unsurdan birisine çözüm getirildiğinin altını çizdi. Yeni yönetmeliğin işlerini rahatlatacağını belirten Erkan, şunları kaydetti: ''EPDK ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ile görüşüyoruz. İşin Maliye Bakanlığı kısmı da var. Fazla elektriğin şebekeye geri satılması için altyapı ihtiyacı olduğu da ortada. Mesela, Ayşe teyze kurduğu zaman parasını alamıyor. Şirket kurmazsan ödeme alamazsın yazısı geliyor. Fazla elektrikten yılda 8-9 bin lira geliyor. Şirket kurulmadan bu ödeme yapılmalı.''

GÜNEŞ PANELLERİ UCUZLADI

GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, yeni yönetmelik ile 2018 yılında güneş enerjisi sisteminin Türkiye genelinde yaygınlaşacağını umduklarını dile getirdi. Güneş panellerinde aynı zamanda ucuzlama olduğunu belirten Erkan, maliyetlerin Watt başına 5 Dolar'dan 50 Cent'e kadar düştüğünü söyledi. Bunun yanı sıra sistemi özendirmenin de önemli olduğunu hatırlatan Erkan, halkı güneş sistemini kullandırmaya özendirmek için emlak ve çevre vergilerinde de düzenlemeler talep etti.

HEDEF 10 MİLYON ÇATI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni İmar Planı ile Türkiye genelinde güneş enerjisi sisteminin yaygınlaşması hedefleniyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük yatırımlar yapan Enerji Bakanlığı, 2018 yılıyla birlikte 10 milyon çatıda güneş enerjisi panelleri görmeyi hedefliyor. Maliyetin de düşmesiyle sistemin önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması uzmanlarca öngörülüyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kuleli Evleri akıllı ev sistemleriyle donatılacak!

Kuleli Evleri akıllı ev sistemleriyle donatılacak!

Yıldırım Yapı Grubu’nun akıllı ev sistemleriyle donatacağı Kuleli Evleri, sahiplerine rahat ve konfo

16 Haziran 2018


Bağcılar Güneşli’de yapılan 4 konut projesi

Bağcılar Güneşli’de yapılan 4 konut projesi

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden biri olan Bağcılar’a bağlı Güneşli Mahallesi’nde yapılan bir b

16 Haziran 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum