Binalara kaçak kat çıkmanın önüne geçiliyor

Bakanlık, Bina Kimlik Sistemi'ni hayata geçirmeye hazırlanıyor.

17 March 2021
Binalara kaçak kat çıkmanın önüne geçiliyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye genelinde riskli yapılara yönelik sürdürdüğü çalışmalar tüm hızıyla sürerken bir yandan da kaçak yapılaşmayla mücadele adına önemli çalışmalar yürütülüyor.

Bakanlığın hayata geçirmeye hazırlandığı Bina Kimlik Sistemi (BKS) ile tüm binalar belirli aralıklarla denetlenecek. Böylelikle bodrumu kata çevirme, ilave kat çıkılması, kolon kesilmesi gibi aykırılıkların önüne geçilecek.

AA'nın aktardığı habere göre, TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu'ndaki sunumunda BKS uygulamasından da bahseden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2021 yılının ikinci yarısından itibaren BKS ile tamamlanan her yapıya sertifika niteliğinde QR kodu ve elektronik etiket verileceğini duyurdu.

BİNALARIN TEKNİK BİLGİLERİ OLUŞTURULACAK

BKS'nin detaylarını aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Bina Kimlik Sistemi (BKS) ile tamamlanan her yapıya sertifika niteliğinde QR kodu ve elektronik etiket verilecek. Teknolojik bir levha halinde binaya monte edilecek sertifika sayesinde o binanın teknik bilgilerine rahatlıkla ulaşılabilecek. Bina Kimlik Sistemine dâhil olan binalarda yapı denetimi daha kolay gerçekleştirilecek. Binada izinsiz yapılmak istenen değişiklikler engellenecek ve bu sayede mimari kirliliğin önüne geçilmiş olacak. Binaya yerleştirilecek elektronik etiket sayesinde bina bilgilerine 50 metre mesafeden dahi ulaşılabilecek. Böylece yangın ve deprem gibi afet anlarında bina kat planları, yapının genel verileri ve yapıda ikamet eden vatandaş bilgilerine çok kısa sürede erişilebilecek" diye konuştu.

Bu sistem ile binalarda kullanılan malzeme bilgilerinin depolanarak inşaat sektörünün faydalanabileceği bir bilgi havuzu oluşturulmasını da hedeflediklerinden bahseden Bakan Kurum, "Bu sayede binayı satın alacak ya da kiralayacak vatandaşların önceden bina hakkında genel bilgilere erişmesi sağlanmış olacak. Bu yılın sonuna kadar 100 bin binanın bu sisteme geçmesini sağlayacağız. Bina kimlik sistemi hem depremle mücadele de önemli bir kilometre taşı olacak hem de yurt içinde ve yurt dışında gayrimenkul sektörümüze olan güveni tazeleyecek, ülkemize katma değer sağlayan yenilikçi bir ürün olacaktır. Nisan ayı içerisinde; bakanlıklarımız, özel sektörümüz ve yerel yönetimlerimizle birlikte, deprem dönüşümü ile ilgili çok kıymetli olan bu projemizi milletimizle paylaşacağız" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum