• Emlak Haberleri
  • Binalarda ısı yalıtımıyla yılda 9 milyar dolar tasarruf sağlanabilir

Binalarda ısı yalıtımıyla yılda 9 milyar dolar tasarruf sağlanabilir

Isı yalıtımının yaygınlaşması enerji tasarrufunda önem taşıyor.

30 October 2021
Binalarda ısı yalıtımıyla yılda 9 milyar dolar tasarruf sağlanabilir '31 Ekim Dünya Tasarruf Günü' dolayısıyla bir açıklama yapan Betek Boya Genel Müdürü ve aynı zamanda Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfın Küçükoğlu, binalarda uygulanacak ısı yalıtımıyla elde edilecek tasarrufa dikkat çekti.

Türkiye'nin enerjiyi verimli kullanmak zorunda olduğunu, bunun için de binalarda ısı yalıtımının yaygınlaştırılmasının şart olduğunu belirten Küçükoğlu, verimli kullanımla enerji tasarrufunun başta karbondioksit olmak üzere sera gazlarının salımını da azaltacağını ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınmasına güçlü bir destek sağlayacağını dile getirdi.

"YÜZDE 80'İNDE ISI YALITIMI YOK"

Dünyada enerji kaynaklarının tükenmekte olduğunu, fosil yakıtların yol açtığı iklim değişikliğine karşı ülkelerin sera gazları salımını azaltma mücadelesine girdiğini hatırlatan Betek Boya Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, binalarda yapılacak ısı yalıtımının evlerin ısıtma ve soğutma giderlerini yarı yarıya azaltması sayesinde bu mücadeleyi güçlü bir şekilde destekleyeceğinden bahsetti.

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olduğunu ve toplam kullanılan enerji maliyetinin yılda 60 milyar dolara yaklaştığını belirten Küçükoğlu, "Dünyada ve Avrupa'da petrol, doğal gaz ve kömür fiyatları artış içinde. Bu durum, Türkiye'nin enerji faturasının daha da artacağını gösteriyor. Yaklaşık yüzde 70'ini ithal ettiğimiz bu enerjinin büyük bir kısmı konut vb. yapılarda kullanılıyor. Yapılan harcamanın 22,5 milyar doları konutlarda tüketiliyor. Halen 10 milyona yakın olan bina stokumuzun yüzde 80'e yakın bir bölümünde ısı yalıtımı bulunmuyor. Oysa etkin ve yaygın ısı yalıtımı ile konut ve hizmetler tarafında tüketilen enerjinin en az yüzde 30 ila 40'ını tasarruf edebiliriz. Binalarda ısı yalıtımları ile elde edilecek tasarruf yılda 9 milyar doları buluyor. Yeni inşa edilen ve mevcut binalarda ısı yalıtımının yaygınlaştırılması şart. Bu şekilde enerjideki dışa bağımlılığı azalan Türkiye dünyada daha güçlü bir konuma sahip olur, ödemeler dengesi açığı azalır ve bireyler olarak hepimizin ısınma faturaları yarı yarıya düşer" ifadelerini kullandı.

"ISI YALITIMI KONUTUN DEĞERİNİ DE ARTIRIYOR"

Enerji tasarrufu açısından büyük önem taşıyan ısı yalıtımı, diğer yandan binaların uzun ömürlü olmasını sağlaması bakımından da büyük önem taşıyor. Tüm bunların yanı sıra ısı yalıtımı, kısa vadede konutun satış değerini de artırıyor. Yapılan araştırmalara göre dış cephe ısı yalıtımı yapılan konut, yaklaşık yüzde 15 değer kazanıyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum