Binaların İnşaat Maliyeti Arttı

24 Temmuz 2014
PAYLAŞ
Binaların İnşaat Maliyeti Arttı

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi (BİME), 2014 yılı 2. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,7 arttı.

Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan endeks, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde11,4 ve dört çeyrek ortalamalarına göre ise yüzde 9,1 arttı.

BİME’de ikinci çeyrekte işçilik endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 3, malzeme endeksi ise yüzde 1,3 arttı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi yüzde 9,8 ve malzeme endeksi yüzde 11,9 arttı.

İnşaat maliyetlerinin artmasına ek olarak sektörün bir diğer sorunu da 2017 yılından itibaren yetki belgesi olmayanların inşaat alanlarında çalışamayacak olması.

BELGE YOKSA İŞ DE YOK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın kentsel dönüşüm ile başlattığı uygulama kapsamında 2017 tarihinden itibaren yetki belgesi olmayanlar inşaatlarda çalışmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamaya göre, kaliteli ve güvenli binaların inşa edilmesi, bunun da uzman kişilerce yapılması ve sürekli kılınması için çalışmalar başlatıldı.

Yapı ustaları, bu bağlamda 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren kayıt altına alınmaya başlandı. Kayıtların ortaya çıkardığı verilere göre, Türkiye‘de 302 bin “Geçici Ustalık Yetki Belgesi” sahibi usta işçi bulunuyor.

İmar Kanunu‘na göre, inşaat ve tesisat işlerinde, yetki belgesi olmayan usta işçi çalıştırılamıyor. Bakanlık veya ilgili idarelere başvurulması halinde ustalara “Geçici Ustalık Yetki Belgesi” veriliyor.

Geçici Ustalık Yetki Belgesi” uygulamasında son tarih ise 1 Ocak 2015 olarak belirlendi. Bu belge, Mesleki Yeterlilik Kurumu ve yetkilendirdiği kuruluşlarca verilecek olan belgelerle yer değiştirecek.

Ustalık Yetki Belgesi olmayanlar ise, 2017′den itibaren usta işçi olarak çalışamayacak.


"Binaların İnşaat Maliyeti Arttı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap