Bir AVM Daha Satışa Çıkarıldı

İstanbul Sarıyer'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

11 Eylül 2014
Bir AVM Daha Satışa Çıkarıldı

Bir zamanlar Türkiye'nin en işlek ticari merkezleri olan AVM'ler bir bir gözden düşüyor ve satılığa çıkarılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda birbiri ardına açılan AVM'lerin müşteri sayıları düşmeye başladıkça, bu ticari merkezler 'kârlı yatırım' statüsünden uzaklaşıyor ve tek tek kapanıyor. Geçtiğimiz aylarda Bakırköy'de satılığa çıkan AVM'nin ardından Sahibinden.com sitesinde Sarıyer Darüşşafaka'da bir AVM daha satılığa çıktı. 130 milyon dolara 'merkezi konumda' olarak bildirilen AVM alıcısını bekliyor.

AVM'nin ilan sayfasında ise şu bilgiler yer alıyor :

- 16 bin 500 metrekare arsa üzerine kurulu,
- 70 bin metrekare kapalı alana sahip,
- 28 bin 750 metrekare kapalı otoparkı bulunan,
- Toplamda 50 bin metrekarelik 265 mağazası olan,
- 8 sinema salonuna sahip
- 1450 araçlık otoparkı bulunan AVM sahibinden satılıktır.

CAZİBESİNİ YİTİRİYOR

Geçtiğimiz aylarda İstanbul en işlek AVM'lerinden biri olan Ve Güneşli'nin ticari merkezi haline gelen Starcity Outlet AVM de satışa çıkarılmıştı. Bu da gösteriyor ki; bir zamanlar milyonların uğrak yeri olan AVM'ler 2000'li yılların başı ve ortasındaki cazibesini yavaş yavaş yitirmeye başlıyor.

STARCITY OUTLET SATILIYOR

Boyner ve Yıldız Holding, Yenibosna’da ortak olarak 2010 yılında açtıkları Starcity’yi satmaya karar verdi. Fonlarla görüşmeler başladı. Yenibosna’da Boyner Grubu ile Yıldız Holding’in ortak yatırımı ile 2010 yılında açılan Starcity Outlet Center satılıyor.

Boyner Grubu’na fonlardan gelen teklif, Yıldız Holding’e de cazip geldi. İki ayrı fonla görüşmeler sürüyor. Starcity Outlet Center, yüzde 60 Yıldız Holding, yüzde 40 Boyner otaklığıyla Altınyıldız arazisinin üzerinde 2010 yılında açılmıştı.

''SATMAYA KARAR VERDİK''

Murat Ülker’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Merkür İnşaat’ın yapımını gerçekleştirdiği Starcity’nin 2013 yılı cirosu 58 milyon Euro. Yenibosna bölgesinin en başarılı alışveriş merkezlerinden biri olan Starcity’nin satışa çıkarılma nedenini Yıldız Holding yetkilileri şöyle açıkladı:

Boyner Grubu’na bazı fonlardan teklif gelmiş. Hisselerini satmak istediklerini söylediler. Gayrimenkul ve arazi, grubumuzun stratejik alanlarından biri olmadığı için teklif bize de uygun geldi. Satmaya karar verdik

47 BİN 300 METREKARE KİRALANABİLİR ALAN

47.300 metrekare kiralanabilir alanı bulunan ve halen 137 kiracının bulunduğu Starcity’nin kiracıları arasında 5 M Migros, Teknosa Extra, LCW, Beymen Outlet, Tekzen, Mango, Network, Fabrika, Koton, Adidas, Watsons gibi önemli markalar bulunuyor. Starcity, açıldığı dönemde Boyner Grubu Murahhas Azası Cem Boyner bu markaları ‘mükemmel karma’ olarak açıklamış ve biraraya gelebilmelerini ‘sattıkça ödeme’ gibi farklı kiralama yöntemi ile sağladıklarını açıklamıştı. Starcity’nin yönetimini üstlenen Jones Lang LaSalle’nin yatırımcılar için hazırladığı belgede alışveriş merkezine ait önemli bilgiler yer alıyor. Alışveriş merkezinde ortalama ciro artışının son üç yılda yüzde 15-20 arasında gerçekleştiği, 2014 yılı ilk çeyreğinde de artışın yüzde 20 civarında olduğu belirtiliyor.

5 MİLYON ZİYARETÇİ SAYISI

Açıldığında 9 milyon müşteri bekleyen Starcity’nin yıllık ziyaretçi sayısı 5 milyon civarında gerçekleşti. Alışveriş merkezinin Avrupa yakasında kentsel dönüşümün en hızlı ilerlediği bölgede yer aldığı kaydedilirken bölgede inşaası süren ve tamamlanan 5 yıldızlı otellerin olduğu, 1 milyon nüfuslu Biokent ve Tema Park’ın da aynı bölgede olduğu vurgulanıyor.

DOLULUK ORANLARI YÜZDE 98'İN ÜZERİNE ULAŞTI

Hürriyet'in haberine göre, alışveriş merkeziyle ilgili kiracı karmasının çok başarılı olduğu belirtilirken “Doluluk oranları 2010’da yüzde 90 iken 2013’de yüzde 98’e çıktı” bilgisi veriliyor. Ciro artışının piyasa ortalamasının üstünde olduğu Starcity genellikle AVM’lerde kiracı olan Boyner Grubu’nun ilk alışveriş merkezi projesiydi. Saf Gayrimenkul, Sağlam ve Merkür İnşaat şirketleriyle gayrimenkul alanında bulunan Yıldız Holding’in ise Anadolu Yakası’ndaki Akasya AVM’de ortaklığı bulunuyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.