• Diğer Haberler
  • Bitlis’teki sokak ve caddeler tarihi görünüme kavuşacak

Bitlis’teki sokak ve caddeler tarihi görünüme kavuşacak

Bitlis Belediyesi, cadde ve sokakları kültürel dokuya uygun hale getirerek kentin tarihini yeniden ön plana çıkarmayı amaçladığını duyurdu.

08 September 2017
Bitlis’teki sokak ve caddeler tarihi görünüme kavuşacak Yazılı tarihi çok eskiye dayanan Bitlis, türkülere konu olmuş Beş Minare'si, mistik dokusu, camileri, medreseleri, tarihi evleri ve kaleleriyle adeta bir açık hava müzesi görünümüne sahip. Bitlis Belediyesi tarafından ‘Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ kapsamında kentin tarihi ve kültürel dokusunun yeniden canlandırılması amacıyla sokak ve caddelerde yenileme çalışmalarına başlandı.

Bu kapsamda sokak ve caddeler ile dükkânların dış cephe giydirmeleri kentin tarihi dokusu göz önüne alınarak yenileniyor. Onarım çalışmalarıyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulunan Vali ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, göreve başladığı günden beri kadim kent Bitlis'in kalkınması için beyin jimnastiği ve fikir muhasebesi yaptıklarını belirtti.“AMAÇ KENTİMİZİN ESERLERİNE SAHİP ÇIKARAK YENİ NESİLLERE AKTARMAK”

Kentin gerçek kimliğine kavuşması için çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Ustaoğlu, "Bitlis çok zengin bir kültürel mirasa sahip. Türbeleriyle, vakıf eserleriyle en önemlisi de tarihi sokaklarıyla kültürel mirasımızda çok önemli yer tutmuştur. Yaklaşık 600'ün üzerinde sivil mimari ve tarihi eserleri bünyesinde barındıran bir şehir. Onun için burada yeni bir şehir icat etmeye gerek yok. Buranın yapısı belli. Önemli olan geleneksel kültürümüzde yer almış bu tarihi eserleri ayağa kaldırmak, canlandırmak ve kentimizin tarihi eserlerine sahip çıkarak gelecek kuşaklara anlatmaktır" şeklinde konuştu.

Ustaoğlu, ‘Sokak Sağlıklaştırma Projesi’ ve tarihi eserlerin restorasyonuyla kültürel mirasın yeniden kente kazandırılacağını söyledi.“SOKAĞIN KİMLİĞİNİ ORTAYA ÇIKARMAK İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM”

Bu kapsamda Bitlis Kalesi'nin yanında, tarihi camilerin bulunduğu Arifbey Caddesi'nde yaklaşık 500 metre uzunluğundaki bir sokağın kimliğini ortaya koyarak çalışma yaptıklarına değinen Ustaoğlu, "Sokak sağlıklaştırma çalışmaları başta olmak üzere binalarımızın dış mimarisindeki giydirmeler, çatı restorasyonları gibi çalışmaları yapmaya devam edeceğiz” diye ekledi.“KASIM AYININ SONLARINA DOĞRU TESLİM EDİLECEK”


Bitlis'te kış mevsimi uzun ve sert geçtiği için inşaat sezonunun kısıtlı olduğunu ve bunun önlerindeki en büyük engellerden birini oluşturduğunu da dikkat çeken Ustaoğlu, "Müteahhit firma aracılığıyla kazmayı vurduğumuz ilk günden bu yana teknik elemanlarımızla işin takipçisi olduk. 2018 yılının yaz aylarında bitmesi gereken iş, bu yılın kasım ayının sonlarına doğru teslim edilecek. Bu işler bittiğinde sokağımızın tüm binaları kişiliğine, kimliğine ve o tarihi misyonuna uygun olacak. Burada yöresel ürünler satılacak. Sokak düzenlemesi ve altyapısıyla Bitlis ziyaretçilerin uğrak mekânı haline gelecek" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum