Bitmiş projeler daha çok talep görüyor

Konut sektörüyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, tüketicilerin artık yapımı devam eden projeler yerine teslime hazır projeleri tercih ettiğini açıkladı.

03 August 2018
 Bitmiş projeler daha çok talep görüyor İnşaat sektörünün önde gelen kuruluşlarından Özyurtlar Holding’in yönetim kurulu başkanlığını yapan Tamer Özyurt, sektörle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sektördeki konut talebinin her geçen gün azaldığının altını çizen Özyurt, konutta yeni bir dönemin başladığını ve lansman fiyatlarıyla konut satın almanın artık büyük bir avantaj sağlamadığını söyledi.

Önümüzdeki dönemlerde, tüketicinin yapımı devam eden projeler yerine, teslime hazır projeleri tercih edeceğini belirten Özyurt, konuttaki ‘Sat-Yap’ döneminin sona erdiğini, onun yerine ‘Yap-Sat’ döneminin başladığını ifade etti. Özyurt, yeni dönemde, firmaların kendi öz kaynaklarıyla üretim yapacaklarını ve büyük ölçekli projelerin de giderek azalacağını sözlerine ekledi.

İnşaat sektöründeki maliyet artışının da son bir yıl içerisinde yüzde 50 ila yüzde 100 oranında arttığını ifade eden Başkan Tamer Özyurt, sektörde yeni proje üretiminin durduğunu, mevcut projelerin ise devam ettiğini belirtti. Özyurt, inşaat firmalarının, ayakta kalabilmek için, yeni konut üretimi yerine, mevcut stokları tüketme yolunu tercih ettiğini ifade etti.

YERLİ VE YABANCI TÜKETİCİNİN TERCİHİ BİTMİŞ PROJELER

Gelecek dönemle ilgili yaptığı değerlendirmelerde, yeni proje hazırlığında olanların biraz daha beklemelerini tavsiye eden Tamer Özyurt, döviz artışından ötürü inşaat malzemelerinin de arttığını, demirin yüzde 100, betonun ise yüzde 80 oranında zamlandığını ifade etti. Maliyetlerdeki artışların henüz konut fiyatlarına yansımadığını belirten Özyurt, mevcut stoğun bir yıl içerisinde tükeneceğini ve bir yıl sonra fiyatlarda büyük bir artışın yaşanacağını söyledi.

Yerli yatırımcılar kadar yabancı yatırımcıların da bitmiş konuları tercih ettiğini belirten Özyurt, gelecek dönemde fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu ve konut almayı düşünenlerin elini çabuk tutmaları gerektiğini ifade etti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bakanlıktan 1.9 milyar TL'lik lojman satışı

Bakanlıktan 1.9 milyar TL'lik lojman satışı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Türkiye genelindeki lojman satışları sürüyor.

07 August 2020


Oyak Göksupark projesinde yaşam başladı

Oyak Göksupark projesinde yaşam başladı

Ankara'da kurulan Oyak Göksupark projesinde teslimler başladı.

07 August 2020


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum