• Emlak Haberleri
  • Bodrum'da günlük kiralamaların yasaklanması için girişim başlatıldı

Bodrum'da günlük kiralamaların yasaklanması için girişim başlatıldı

Bodrum'da yüksek konut kiraları karşısında Belediye harekete geçti.

02 October 2021
Bodrum'da günlük kiralamaların yasaklanması için girişim başlatıldı Son aylarda Türkiye genelinde konut kiraları fahiş düzeylerde artış gösteriyor. Koronavirüs pandemisinde konut piyasasının oldukça hareketlendiği Bodrum'da bu dönemden önce de kiralar yüksek seviyelere çıkmıştı. Son artışlarla birlikte Bodrum'da orta sınıf insanların konut kiralama noktasında sorunlar yaşadığı belirtiliyor.

Bu durum karşısında harekete geçen Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geçtiğimiz günlerde mülk sahiplerine bir çağrıda bulunarak yüksek kira taleplerinden vazgeçmeleri gerektiğini ifade etmişti.

"YASAL GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIM"

Sosyal medya hesapları üzerinden bir açıklamada bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras; günlük, haftalık, hatta saatlik ev kiralamalarına yasak getirilmesi için girişimlerde bulunacaklarını belirterek, "Bildiğiniz gibi, hiçbir nedenle izah edilemeyecek kadar yükselen konut kiraları konusundaki rahatsızlığımı açıkça belirtmiştim ve kiralık konut sahiplerine sizlerin huzurunda seslenerek, fahiş kira taleplerinden vazgeçmelerini talep etmiştim. Bugün bu konuda bir adım daha atarak, konut kiralarının akıl almaz rakamlara yükselmesindeki en büyük neden olan günlük, haftalık, hatta saatlik konut kiralama konusundaki düşüncemi sizlerle paylaşacağım ve ardından, yasaklanması için gerekli yasal girişimlerde bulunacağım" ifadelerini kullandı.

Günlük kiralamaların zararlarından bahseden Başkan Aras, "Günlük, haftalık, hatta saatlik bile kiralanmaya başlayan konutlar, kimlik bildirimi yönünden oluşturdukları asayiş riski, yasal konaklama tesisleri ile haksız rekabete girerek turizme darbe vurmaları ve neden oldukları vergi kaybı nedeniyle sadece Bodrum için değil, bulundukları her yer için, sakıncalıdır. Aylık en fazla 2000-2500 lira civarında kira alınabilecek nitelikteki evlerini otel gibi işleterek günlük 250-300 TL'den başlayan fiyatlarla kiralamaya başlayanların sayesinde Bodrum'u sırtında taşıyanlar, sokakta kalmak üzere. Ve biz, bu durumun seyircisi değil, engelleyicisi olmaya kararlıyız çünkü içlerinde kimin yaşadığı bile belli olmayan konut görünümlü saatli bombalar, bence Bodrum'da kesinlikle olmamalılar. Sizce?" ifadelerine yer verdi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum