• Diğer Haberler
  • Bolu Gölcük Parkı'na köşk ve 25 bungalov inşa edilecek

Bolu Gölcük Parkı'na köşk ve 25 bungalov inşa edilecek

Bolu Gölcük Milli Parkı’na yeni bir dağ köşkü ve 25 adet bungalov yapılması için ihale düzenlenecek.

12 December 2017
Bolu Gölcük Parkı'na köşk ve 25 bungalov inşa edilecek Bolu’da bulunan Gölcük Milli Parkı'nda 49 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın kiracısı olarak bulunan Bolu Belediyesi, kalan 22 yıllık süresini özel bir işletmeye devretmek için ihaleye çıkaracak. Söz konusu ihale ile 31 Aralık 2040 tarihine kadar Gölcük Dağ Köşkü, 25 adet bungalov ile Gölcük Göl Gazinosu kiraya verileceği belirtildi. İhale ise 19 Aralık Salı günü düzenlenecek. Toplam 16 aylık inşaat süresinin ardından aylık kira bedeli ilk 5 yıl için 10 bin lira artı hasılattan yüzde 1 pay olarak belirlendiği de kaydedildi. Ayrıca 5 yıldan sonra ise cirodan yüzde 1 pay olacak ve bu pay 20 bin liranın altında olamayacak. İhalede istekliler bu 20 bin lira üzerinden yarışacağı da belirtildi. Gölcük Göl Gazinosu’nun inşaat yeri tesliminden itibaren bir yıl içinde ihaleyi kazanan firmaya devredileceği bildirildi.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yılda ortalama 100 bin araç ile 500 bin kişinin giriş yaptığı Gölcük'te yapılacak dağ köşkü ve 25 bungalovun yerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca belirlendiğini aktardı. Ayrıca hiç ağaç kesilmeyeceğinin de altını çizen Yılmaz, “Biz bungalovların göl gören başka bir yerde olmasını istemiştik ama Milli Parklar Genel Müdürlüğü kabul etmedi. Uzun bir çalışmanın sonucunda proje hazırlandı. Bizim tabiatımızı bozmamamız lazım. Hassas davranıyoruz. Milli Parklar daha da hassas davrandı. Bungalovların yeri hiç ağaç kesilmeyecek şekilde tek tek belirlendi. Göl ve çevresinde mangal yapılamayacak” dedi.

Belediye yetkililerinden edinilen bilgiye göre dağ köşkü, 19 odalı küçük, butik otel şeklinde olacağı ve köşk, kır gazinosunun yakınında, doğaya uyumlu şekilde, ağaç kesilmeden yapılacağı kaydedildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun milli parkları, sözde yeni tanımlama kılıflarıyla imara açtığını iddia eden CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Bolu Gölcük'te yapılması planlananları durdurma çağrısında bulundu. Pekşen, “Bugün AKP'liyim diyen hiç kimse, Uzungöl, Ayder ve Çamburnu Milli Parkı'nda yapılanları savunamıyor. Nitekim bir ay önce Cumhurbaşkanı ‘Biz Ayder'i kirlettik, rezil ettik', dedi. Sayın Cumhurbaşkanı oraları katlettiyseniz Bolu Gölcük'teki katliamı durdurun. Dünyanın en kıymetli sarıçam ormanı bir İtalya'da bir de Trabzon Çamburnu Milli Parkı'nda vardı. Hiç ağaç kesilmeyecek, deyip aynı yasal kılıfla imara açtılar, dünyanın en kıymetli sarıçam ormanını yok ettiler. Bolu Gölcük'te de nasıl bir sonuca ulaşılacağını görmek istiyorlarsa Çamburnu'na baksınlar. Bungalov, yapılacak diye Çamburnu'na üç katlı 8 odalı, dışı ahşap kaplanmış sözde beton yaptılar, tam bir tatil köyü oldu. Bolu'da da aynı hikâye olacak. Orman ve Su İşleri Bakanı milli parkları imara açtı. Karadeniz bölgesinde 39 milli parkı, doğal ve tarihi sit alanını sözde yeni bir tanımlama kılıfıyla imar rantına açtı. Dünyanın en önemli 35 milli parkından birisi olan Kaçkarlar Milli Parkı'nı imara açtı, o milli parkın içine 7 tane akaryakıt ve servis istasyonu koydu” ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

Bedelsiz Sanayi Arazi Tahsisi Genişliyor

İstihdamı ve sanayiyi desteklemek amacıyla yürürlüğe konulan Organize Sanayi Bölgelerine Yönelik Bed

09 November 2018


Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

Kapadokya’da Kaçak Yapılar Yıkılıyor

UNESCO mirası Kapadokya’da Peribacaları etrafında yapılan kaçak yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanı M

06 November 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum